Do reštaurácií budete môcť ísť aj so svojim psíkom. Zákon to bude povoľovať

To, či do konzumnej časti reštaurácie bude môcť vstúpiť aj spoločenské zviera, zostane na zvážení každého prevádzkovateľa zariadenia verejného stravovania.

Ak ten dá zvieratkám zelenú, bude musieť pri vchode zabezpečiť označenie o povolení vstupu týmto domácim miláčikom. Ministerstvo zdravotníctva tak vychádza v ústrety širokej verejnosti a spolu s Úradom verejného zdravotníctva predloží novelu zákona do medzirezortného pripomienkového konania.

https://www.instagram.com/p/Bt8rP_igPCl/

V súčasnosti je vstup spoločenských zvierat do konzumných priestorov prevádzok verejného stravovania obmedzený, s výnimkou osôb so zdravotným postihnutím v sprievode psa so špeciálnym výcvikom.

K návrhu sa vyjadrila aj ministerka zdravotníctva Kalavská: „Umožnenie vstupu spoločenských zvierat do priestorov určených na konzumáciu stravy nesmie znížiť, respektíve ohroziť hygienickú úroveň prevádzky, ani ohroziť zdravotnú bezpečnosť podávaných pokrmov a nápojov. Z tohto dôvodu bude musieť prevádzkovateľ verejného stravovania doplniť v prevádzkovom poriadku požiadavky na hygienicko-sanitačný režim.“ Prevádzkovatelia si tak budú musieť pripraviť samostatné náradie, či jednorázové misky na napájanie zvierat.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas sa vyjadril, že o sprístupnenie tejto možnosti zákazníkom bude mať záujem až vyše 20- 30 % zariadení verejného stravovania. Nepôjde teda o  zariadenia školského stravovania ani o stravovacie prevádzky v zdravotníckych zariadeniach.

Za spoločenské zviera sa v zmysle vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva SR o ochrane spoločenských zvierat považuje napr. domestikovaný druh psa, mačky či králika.

Navrhovaná novela by mohla byť účinná už od budúceho roka.

Zdroj: bratislavskenoviny.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Do reštaurácií budete môcť ísť aj so svojim psíkom. Zákon to bude povoľovať”