Lekári varujú: Nejedzte ryžu zo včera. Môže byť pre vaše telo nebezpečná

Ryža je nepochybne chutné a zdravé jedlo, ale buďte opatrní! Zástupcovia verejného zdravotníctva v Spojených štátoch amerických hovoria, že konzumácia „zvyškov“ ryže môže spôsobiť otravu jedlom.

 

Je to spôsobené tým, že surová ryža často obsahuje spóry Bacillus cereus – reťazec baktérií, ktorý môže spôsobiť otravu jedlom.

Bacillus cereus (lat.) – typ grampozitívnych, spórových baktérií vyskytujúcich sa v pôde, ktorý spôsobuje u ľudí toxické infekcie.

Okrem toho, táto baktéria môže prežiť aj pri procese varenia. Preto, ak ste vašu ryžu nedojedli, proces rozmnožovania týchto škodcov začína naberať novú silu. Čo je však horšie, všetko prebieha omnoho rýchlejšie. To je dôvod, prečo vám včerajšia ryža tak často spôsobuje hnačku, zvracanie a iné problémy súvisiace s tráviacim systémom.

Ani mikrovlnná rúra nepomôže: niektoré spóry prežijú aj pri teplote 100 stupňov.

Ak by ste sa chceli vzdať tejto potraviny, nerobte unáhlené závery. Odborníci hovoria, že nedojedená ryža by mala byť okamžite vložená do chladničky, kde by nemala byť skladovaní dlhšie ako 24 hodín.

Pamätajte si: ak ryža stála pri izbovej teplote viac ako hodinu, jej konzumácia sa stáva nebezpečnou! To platí nielen pre ryžovú kašu, ale aj pre rizoto a akékoľvek iné ryžové pokrmy.

A ako skladujete uvarenú ryžu vy?

zdroj: Wric.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Lekári varujú: Nejedzte ryžu zo včera. Môže byť pre vaše telo nebezpečná”