Pápež pokľakol na kolená pred vodcami Sudánu a pobozkal im nohy, aby prispel k ukončeniu vojny

Pápež František si kľakol na kolená a pobozkal nohy súperiacich lídrov Južného Sudánu v bezprecedentnom akte pokory, aby ich povzbudil k posilneniu krehkého mierového procesu.

Na uzavretom dvojdňovom stretnutí lídrov afrických krajín vo Vatikáne pápež požiadal prezidenta a opozičného lídra Južného Sudánu o uzavretie mierovej dohody aj napriek rastúcim problémom.

Zdá sa, že svedkovia tohto stretnutia boli ohromení, pretože 82-ročnému pápežovi, trpiacemu chronickou bolesťou nôh, bolo nutné pomáhať. S ťažkosťou si kľakol a pobozkal topánky vodcov a niekoľkých ďalších ľudí v miestnosti.

Svätý Otec zvyčajne vykonáva rituálne umývanie nôh väzňov na Zelený štvrtok, no doposiaľ nikdy neukázal taký rešpekt voči politickým lídrom.

IPA / WENN

„Vyjadrujem svoju úprimnú nádej, že nepriateľstvo konečne skončí, že sa bude rešpektovať prímerie, že sa prekonajú politické a etnické rozdiely a že trvalý mier nastolí spoločné blaho všetkým, ktorí chcú dosiahnuť nové vybudovanie národa,“

povedal pápež na adresu Južného Sudánu vo svojom záverečnom vyhlásení.

Stretnutia sa zúčastnili prezident Salva Kiir a šéf opozície Riek Machar. Prítomní boli aj traja viceprezidenti Kiiraa. Im všetkým Pápež pobozkal nohy.

Podpredsedníčka Južného Sudánu Rebecca Nyandeng Garangová povedala, že čin Pápeža Františka ju hlboko dojali.

„Nikdy som nič podobné nevidela. Z očí mi tiekli slzy,“ povedala.

Južný Sudán získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011 a v roku 2013 sa krajina dostala do krvavej občianskej vojny, ktorá zabila najmenej 400 000 ľudí.

 

Dvojdňové stretnutie vo Vatikáne sa uskutočnilo mesiac pred koncom obdobia predchádzajúcej mierovej dohody. Očakáva sa, že opozičný vodca Machar sa 12. mája vráti do Južného Sudánu a opäť sa stane námestníkom Kiira.

Dohoda, ktorá bola podpísaná v septembri v Chartúme, hlavnom meste Sudánu, sa však stretla s omeškaniami, nedodržiavaním termínov a pokračujúcim bojom v kľúčových témach, ktoré neboli dodržiavané.