V Grécku sa narodil prvý chlapec pochádzajúci z troch rodičov. Pôjde o budúcnosť rodenia detí?

V Grécku sa narodil prvý chlapec pochádzajúci z troch rodičov

Lekári špecializujúci sa na plodnosť v Grécku a Španielsku hovoria, že vďaka ich úsiliu prišlo na svet dieťa z troch ľudí. Za celým týmto procesom stála úloha – vyriešiť neplodnosť ženy.

Chlapček sa narodil v utorok s váhou 2,9 kg. Matka dieťa sú v dobrom zdravotnom stave. Lekári hovoria, že „tvoria dejiny“, ktoré môže pomôcť neplodným párom na celom svete. Niektorí experti vo Veľkej Británii však tvrdia, že tento postup vyvoláva etické otázky a nemal by sa vôbe vykonávať.

Experimentálna forma umelého oplodnenia využíva vajíčko od matky, spermie od otca a ďalšie vajíčko od darkyne.

Táto metóda bola navrhnutá tak, aby pomáhala rodinám ovplyvnenými smrteľnými mitochondriálnymi ochoreniami, ktoré sa prenášajú z matky na dieťa.

Niektorí lekári však veria, že táto technológia môže zvýšiť šance umelého oplodnenia.

Mitochondrie sú malé priestory v takmer každej bunke tela, ktoré premieňajú potravu na užitočnú energiu.

V prípade mitochondriálnych ochorení sú bunkové priestory poškodené, preto kombinácia materskej DNA s mitochondriami darcu môže danej chorobe zabrániť.

Existuje však aj predpoklad, že mitochondrie môžu zohrávať dôležitú úlohu aj pri tehotenstve. Zatiaľ však na to neexistujú overené dôkazy.

32-ročná žena z Grécka, ktorá mala štyri neúspešné IVF cykly, sa stala prvým prípadom, v ktorom sa vyskúšala spomínaná metóda.

Teraz je matkou, ale jej syn má malé množstvo genetického materiálu aj od inej ženy darkyne, keďže mitochondrie majú svoju vlastnú DNA.

Štruktúra bunky

  • Jadro: miesto, kde je uložená väčšia časť našej DNA – určuje, ako vyzeráme a aká bude naša osobnosť
  • Mitochondrie: Často sa opisujú ako bunkové továrne, vytvárajú energiu pre fungovanie bunky.
  • Cytoplazma: látka podobná želé, v ktorej sa nachádza jadro a mitochondrie.

Doktor Panagiotis Psatas povedal:

„Prirodzené právo ženy stať sa matkou s vlastným genetickým materiálom sa stalo skutočnosťou. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme oznámiť medzinárodné inovácie v asistovanej reprodukcii, V súčasnosti sme schopní umožniť ženám s viacnásobnými postihnutiami alebo zriedkavými mitochondriálnymi genetickým ochoreniami, aby aj ony mali možnosť mať zdravé deti.“

Grécky tím spolupracoval so španielskym centrom Embryotools, ktorý oznámil, že testovania sa zúčastnilo ďalších 24 žien a osem embryí bolo pripravených na implantáciu.

Vo februári 2018 dostali lekári v Newcastli, ktorí ako prví používali túto technológiu, povolenie na pôrod prvého dieťaťa pochádzajúceho z troch ľudí.

Čo si myslíte o tejto novej rozmnožovacej metóde?

zdroj: bbc.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Grécku sa narodil prvý chlapec pochádzajúci z troch rodičov. Pôjde o budúcnosť rodenia detí?”