V Nemecku zatvorili poslednú kožušinovú farmu

Už od samého založenia organizácie PETA v Nemecku, aktivisti protestovali proti týraniu zvierat a obhajovali zákaz kožušinových fariem a výrobu koženého či vlneného oblečenia v krajine.

Až o 20 rokov neskôr boli ich modlitby prvýkrát vypočuté: v roku 2017 Nemecko konečne prijalo zákon o zatvorení všetkých nemeckých kožušinových fariem.

V tom roku zostalo v krajine iba 6 takýchto podnikov – zvyšok sa uzavrel pod nátlakom verejnosti, protestom a rozsiahlym reklamným kampaniam proti zabíjaní pre kožušinu.

Pre tých, ktorí sa aj napriek tomu rozhodli ostať v tomto biznise, bol prijatý patričný zákon.

Aktivisti opäť zdôrazňujú, že „prírodná kožušina“ môže byť len na zvieratách. Na iné účely je už dávno vytvorená umelá kožušina, ktorá nie je o nič horšia a neškodí prírode.

V dôsledku výroby kožuchov sú neraz desiatky zvierat zaživa sťahované z kože. Aby toho nebolo málo, takéto zvieratá trpia aj počas života: podmienky, v ktorých sú chované, majú ďaleko od šťastného a pokojného života.

V tomto roku boli zatvorené takmer všetky kožušinové farmy v Nemecku, no jedna v meste Rahden bojovala až do konca. Zákon stanovuje obmedziť výrobu do roku 2022, a zdá sa, že majitelia tejto farmy sa snažia profitovať pri každej možnej príležitosti.

Až donedávna tam bolo držaných asi 4000 noriek. Avšak pri návšteve príslušných organizácií tam nebol nájdený ani jeden kus.

Obhajcovia práv zvierat sú voči tejto situácii skeptickí: je pravda, že stále nie je známe, čo sa týmto zvieratám, za tak krátky čas v skutočnosti stalo.

Dúfajú, že nezačnú zabíjať a predávať zvieracie kožušiny nelegálne, niekde v suterénoch či domácich pivniciach.

Čo si myslíte o takejto výrobe kožuchov vy?

zdroj: nat-geo.ru