Jeden pohár tejto šťavy zlepšuje krvý tlak a pomáha s trávením. Kúpite ju všade a mal by vám ju doporučiť každý lekár

Červená repa sa už od pradávna využíva ako metóda liečby rôznych chorôb, najmä tých, ktoré súvisia s krvou a trávením.

Lekárski výskumníci sa nedávno vrátili k tomuto rastlinnému produktu, aby preskúmali jeho vplyv na krvný tlak a možnosti, ako ho využiť v modernej medicíne.

Výskumníci dospeli k záveru, že jeden pohár šťavy z červenej repy denne postačuje na výrazné zníženie krvného tlaku u ľudí s vysokým krvným tlakom. Vykonali placebom kontrolovanú štúdiu s desiatkami účastníkov.

Vzhľadom k rozsiahlemu vplyvu vysokého krvného tlaku na ľudský organizmus, sa výskumníci zameriavajú na jednoduché zmeny jedálnička, ktoré by mohli byť prospešné pre širšiu populáciu.

Vysoký krvný tlak je vážnym problémom mnohých ľudí na celom svete. Zvyšuje riziko nebezpečnejších zdravotných stavov, ako je srdcový infarkt, mŕtvica a chronické zlyhanie srdca. Vysoký krvný tlak je tiež hlavným rizikovým faktorom ochorenia obličiek.

Šťava z červenej repy

Šťava z repy bola skúmaná kvôli silnému účinku obsahu dusičnanov na krvný tlak.

Červená repa obsahuje vysoké hladiny dusičnanov v strave (NO3), ktoré telo premieňa na biologicky aktívny dusitan (NO2) a oxid dusnatý (NO). V ľudskom tele NO uvoľňuje a rozširuje cievy.

Ďalšia listová zelenina, ako napríklad šalát a kapusta, majú tiež vysokú hladinu tejto zlúčeniny. Vzali si ju z pôdy prostredníctvom svojich koreňov.

Meta-analýza 16 štúdií bola publikovaná v časopise Journal of Nutrition v roku 2013.

Vedci zistili, že „Anorganický dusičnan a doplnok šťavy z červenej repy bol spojený s výrazným znížením systolického krvného tlaku.“

Ďalšia štúdia uvádza, že denná konzumácia pohára šťavy z červenej repy môže znížiť krvný tlak u ľudí s hypertenziou – dokonca aj tých, ktorých vysoký krvný tlak nebol kontrolovaný medikamentóznou liečbou.“

Dr Shannon Amoils, vedúca poradkyňa výskumu, si spolu s kolegami vybrali 64 ľudí vo veku od 18 do 85 rokov.

Polovica účastníkov užívala predpísaný liek na vysoký krvný tlak, no ani napriek tomu nedosiahla svoj vysnívaný krvný tlak. Zvyšok z účastníkov malo diagnostikovaný vysoký tlak, na ktorý neužívali žiadne lieky.

Účastníci boli náhodne pridelení do jednej z dvoch skupín. Jedna skupina pila 250-mililitrové poháre šťavy z červenej repy. Druhá skupina konzumovala to isté, až na to, že ich šťava neobsahovala dusičnany.

Šťava z červenej repy bez dusičnanov bola základom pre placebo skupinu.

Obe skupiny konzumovali šťavu denne počas nasledujúcich 4 týždňov. Účastníci boli sledovaní aj 2 týždne pred a 2 týždne po štúdii, čím sa celkové testovacie obdobie pretiahlo na 8 týždňov.

Išlo o typ štúdie, kedy ani lekári a ani pacienti nevedeli, či bola šťava z červenej repy, ktorá im bola podávaná, placebo alebo aktívny doplnok.

Počas 4 týždňov užívania šťavy pacienti v skupine s aktívnym doplnkom, ktorej šťava z červenej repy obsahovala anorganický nitrát, zaznamenali zníženie krvného tlaku o 8,4 milimetrov ortuti (mmHg).

Prvým údajom je systolický tlak, ktorý vzniká pri pumpovaní srdca a druhým údajom je diastolický tlak, ktorý vzniká, keď sa srdce uvoľní a naplní krvou. Redukcia s hodnotou 8/4 mmHg preniesla krvný tlak mnohých účastníkov späť do normálneho rozsahu.

Počas 2 týždňov po tom, čo prestali piť šťavu, sa ich krvný tlak vrátil na vyššie hodnoty, ktoré boli zaznamenané na začiatku štúdie.

Toto je prvá štúdia, ktorá preukazuje dlhodobý prínos suplementácie dusičnanov v strave u skupiny pacientov s vysokým krvným tlakom.

Test krvného tlaku

Vysoký krvný tlak je bežným zdravotným problémom a šťava z červenej repy pôsobí ako prírodná pomoc.

Pacienti v skupine s aktívnym doplnkom tiež zaznamenali 20-percentné zlepšenie kapacity rozšírenia krvných ciev.

Štúdie ukazujú, že tieto zmeny súvisia so zníženým rizikom srdcových ochorení.

V skupine s placebom nenastali žiadne zmeny v krvnom tlaku, funkcii krvných ciev alebo stuhnutosti tepien.

Autori poznamenávajú, že zníženie dosiahnuté v skupine s aktívnym doplnkom je blízke zníženiu dosiahnutému medikamentóznou liečbou. Priemerné zníženie krvného tlaku spôsobené jedinou antihypertenzívnou látkou je 9/5 mmHg.

Štúdia uzatvára:

„Tieto zistenia naznačujú úlohu dusičnanov v potrave ako cenovo dostupnej, ľahko dostupnej, doplnkovej liečby u pacientov s hypertenziou.“

Aby sme zdôraznili význam týchto zistení v kontexte: Autori poznamenávajú, že rozsiahle pozorovacie štúdie ukazujú, že pri každom zvýšení krvného tlaku o 2 mmHg riziko úmrtia na srdcové choroby stúpa o 7% a riziko mŕtvice o 10%.

Tento výskum dokázal, že denná dávka anorganického dusičnanu môže byť rovnako účinná ako lieky na znižovanie krvného tlaku a čo je najlepšie, dosiahnete to jednoduchou konzumáciou červenej repy a inej zeleno-listovej zeleniny.

Výskumníčka hovorí, že jedným z dôvodov, prečo sú tieto zistenia tak vzrušujúce, je, že otvárajú potenciál pre ľudí s vysokým krvným tlakom v podobe ľahko dostupných surovín, ktoré majú pre nich mimoriadne pozitívny prínos.

„Pre ľudí je veľmi prospešné a dôležité, aby boli sami schopní podniknúť kroky na kontrolu svojho krvného tlaku prostredníctvom neklinických prostriedkov, akými sú napríklad konzumácia zeleniny. Vieme, že mnohí ľudia nemajú radi, keď sú nútení doživotne užívať niekoľko liekov denne, len preto, aby sa cítili v poriadku, okrem toho, to niekedy môže byť veľká otrava.“

Navyše, konzumácia prírodného produktu na zníženie tlaku je omnoho atraktívnejšia než medicínska alternatíva v podobe piluliek.

Profesorka odporúča, aby sa ľudia, ktorí chcú zvýšiť denný príjem dusičnanov, vyhýbali vareniu zeleniny, pretože týmto spôsobom sa dusičnan rozpúšťa vo vode. Uprednostnite skôr prípravu zeleniny na pare, pečenie alebo pitie štiav.

Nakupujte online – Lidl je odteraz všade

Nakupujte online 💻 I Lidl Shop I Lidl od 7.10. 2019

Práve teraz môžete nakúpiť svoje obľúbené produkty na www.lidl-shop.sk :). Inšpirujte sa na našom kanáli Kuchyňa Lidla ►https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ?sub_confirmation=1 Sledujte náš kanál Lidl Slovensko ►https://www.youtube.com/channel/UC9sIaidsrWY8tQBV07NAppw/featured?sub_confirmation=1 Nakupujte svoje obľúbené produkty na ►https://www.lidl-shop.sk/#utm_source=popis&utm_medium=YouTube%20-%20Lidl%20Slovensko&utm_campaign=Nakupujte%20online%20I%20Lidl%20Shop%20I%20Lidl%20od%207.10.%202019 Sledujte aktuálnu ponuku ►https://www.lidl-shop.sk/#utm_source=YouTube%20-%20Lidl%20Slovensko&utm_medium=spot&utm_campaign=Lidl%20otv%C3%A1ra%20eshop%20%20I%20Lidl%20Shop%20I%20Lidl%20od%207.10.%202019 Navštívte Kuchyňu Lidla ►https://kuchynalidla.sk/#utm_source=YouTube%20-%20Lidl%20Slovensko&utm_medium=spot&utm_campaign=Lidl%20otv%C3%A1ra%20eshop%20%20I%20Lidl%20Shop%20I%20Lidl%20od%207.10.%202019 A pridajte sa aj na Facebooku ► http://facebook.com/lidlslovensko Instagrame ► https://instagram.com/lidlsk LinkedIn-e ► https://www.linkedin.com/company/lidl…

Nakupujte online – Lidl je odteraz všade

Pokiaľ ide o potvrdenie vzťahu medzi šťavou z cvikly a krvným tlakom, ďalším krokom výskumníkov je uskutočnenie väčšej štúdie, v ktorej by sa snažili zopakovať zistenia počas dlhšieho obdobia s oveľa väčšou skupinou ľudí, majúcich problémy s vysokým krvným tlakom.

zdroj: medical