Kilogram už nie je kilogram. Jeho váha sa otrochu zmenšila. Pozrite sa koľko

Pred pár mesiacmi vo francúzskom Versailles hlasovalo 57 zástupcov z celého sveta na medzinárodnej Generálnej konferencii pre miery a váhy, aby kilogram svoju váhu oficiálne zmenil. Kilogram tak svoju oficiálnu váhu zmenil 20. mája 2019. 

Foto: By en:User:Greg L

Presnú definíciu kilogramu bolo odvodiť veľmi ťažké, rovnako ako veličiny čas a teplota. Tieto veličiny nebolo možné odvodiť zo žiadného prírodného úkazu a tak sa zvolil iný účinný spôsob – porovnávanie.

Kilogram vznikol v roku 1889, pod názvom Veľký kilogram a bol vytvorený ako prototyp závažia vytvoreného z platiny a irídia v pomere 9:1. Tento prototyp bol modelom pre výrobu záváží dlhé roky. Bol uložený v trezoroch Medzinárodného úradu pre váhy a miery, no plynutím času sa jeho presnosť o dosť zmenšila.

Po 100 rokoch využívania prototypu ako modelu,  pracovníci úradu pri meraniach zistili, že sa jeho hmotnosť začína líšiť. Aj ked‘ pre bežného človeka je rozdiel v hmotnosti naozaj zanedbateľný, vedcom robí problémy a preto stará definácia prestala platiť.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Vedci preto dokázali vytvoriť definíciu kilogramu, ktorá sa nikdy viac meniť nemusí. Táo definícia bola schválená na hlasovaní na medzinárodnej Generálnej konferencii pre miery a váhy v predposlednom mesiaci minulého roka.

Nová definícia kilogramu bola vytvorená na základe výkonových váh na hodnote Planckovej konštanty, ktorá podopiera základy kvantovej mechaniky.

Zmenou definície nastali zmeny v celkovej váhe a to konkrétne tak, že dnes môžeme kilogram považovať o cca 50 mikrogramov ľahší ako minulý rok. Pre predstavu, je to váha jedného zrnka piesku. V bežnom živote túto zmenu nikto nepocíti, prínosná je len pre veľmi presné merania vo vedeckých oblastiach.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Kilogram už nie je kilogram. Jeho váha sa otrochu zmenšila. Pozrite sa koľko”