Matečná zostala v šoku z vysokých cien potravín. Chce urobiť tento krok

Gabriela Matečná, aktuálna ministerka pôdohospodárstva, sa pozrela na zmenené ceny základných potravín po tom, ako sa zrušili mimoriadne odvody pre obchodné reťazce.

Túto zmenu presadila politická strana SNS.

Ministerka sa sa chcela o zmenách presvedčiť sama a tak urobila 2 rovnaké nákupy. Jeden zrealizovala koncom marca a druhý koncom apríla. Po tomto prieskume zistila, že ceny sa zvyšujú aj napriek zníženiu odvodov. Aj ked‘ sa ceny zvyšujú, dodávateľmi či spotrebiteľmi zo zvýšených cien neuvidia ani cent. Zvyšovanie sa dotklo najmä párkov, pri ktorých sa ceny zvýšili až o 130 %, pivo o 96 % a vajcia o 85 %.

No Title

No Description

Ministerstvo pôdohospodárstva sa na sociálnej sieti vyjadrilo: “V raste cien potravín za rok 2018 obsadilo Slovensko druhé miesto v celej Európskej únii. Zdražovanie pokračovalo aj v tomto roku. Ceny neklesli ani napriek zrušeniu mimoriadneho odvodu pre obchodné reťazce.

Dnes na tlačovej konferencii sme upozornili, že na zdražovaní sa najväčšou mierou podieľajú obchodníci, ktorí zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov. Pritom toto zdražovanie nepremietajú do dodávateľských cien, kvôli čomu farmári a potravinári ledva prežívajú.

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu uviedol dôvody pre zvyšovanie cien takéto: zvyšovanie energií, zvyšovanie minimálnej mzdy, rekreačné poukazy, príplatky  za prácu v noci, cez sviatky a cez víkend.

Gabriela Matečná

💧 INVESTUJEME DO ZAVLAŽOVACÍCH SYSTÉMOV Tohtoročná jar je opäť extrémne suchá. Farmárom ako systémové riešenie ponúkame 22 miliónov eur na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zavlažovacích…

Modernyobchod.sk uvádza: “Členovia SAMO ešte pred vznikom tejto vlády začali iniciatívne realizovať vlastné projekty na podporu slovenských dodávateľov, potravinárov a za posledné sledované obdobie ich počet narástol o 12 %. Členovia SAMO predali v roku 2017 potraviny pochádzajúce zo Slovenska v hodnote 1,5 mld. eur. Za tento aktívny prístup, podporu a spoluprácu nám ešte v júni 2018 ďakovala ministerka pôdohospodárstva, pani Gabriela Matečná.

Aj ked‘ je Slovensko siedma najlacnejšia krajina, ceny by sa mali opäť zvyšovať. Ministerka okrem iného povedala, že Európska komisia chce verejnosti sprístupniť informácie o tvorbe cien a zvýšiť tak ich transparentnosť, čo znamená, že potom by malo byť jasné, koľko z ceny dostane farmár, dodávateľ a obchodník.

NAŽIVO: Ceny potravín (tlačová konferencia) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

NAŽIVO: Ceny potravín (tlačová konferencia)

zdroj:hitky.sk