Na Slovensku príde komunita LGBTI o veľké peniaze. Dotácie na Dúhový PRIDE sú pozastavené

V posledných dňoch sa v oblasti LGBTI udiali veľké veci. Ministerka kultúry – Ľubica Laššáková rozhodla, že táto znevýhodnená skupina obyvateľstva v dotačnom programe pre oblasť kultúry nedostane ani cent. Aj napriek tomu, že odborná hodnotiaca komisia by im tieto peniaze rada poskytla, naša ministerka sa rozhodla inak.

Okrem tohtoročného pozastavenia všetkých dotácií sa podľa Iniciatívy Inakosť zmenila celá legislatíva zaoberajúca sa touto skupinou obyvateľov. Podľa nich už v budúcnosti podpora tejto skupiny ľudí v podstate možná nebude. Z toho vyplýva, že verejnosť možno príde o udalosti podporujúce LGBTI ako napríklad Filmový festival inakosti a Dúhový PRIDE Bratislava. Celkovo bolo zamiernutých 8 projektov.

Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť sa ktému vyjadril takto: „Roky neboli s našimi projektami väčšie problémy a napríklad Filmový festival inakosti bol podporovaný z tejto dotačnej schémy každoročne od roku 2008, preto nám prišli zverejnené výsledky a ich odôvodnenie zvláštne.

https://www.instagram.com/p/Bv14ZXNFs_p/

Aj ked’ sa najprv hovorilo o nedotovaní všetkých projektov, neskôr z materiálov odbornej komisie vyplynulo, že podporených bolo predsa len pár projektov. Medzi na patrí aj Filmový festival inakosti 2019 a Dúhový PRIDE Bratislava 2019. Celkové vyčlenené množstvo peňazí je pre nich  54 000 eur.

Okrem iného, výkonný riaditeľ Iniciatívy povedal: „Za 10 rokov mojich skúseností s rôznymi dotačnými schémami ministerstiev som sa ešte nestretol s prípadom, že by minister v takom rozsahu nerešpektoval návrh odbornej komisie a vylúčil projekty celej konkrétnej skupiny obyvateľstva.

https://www.instagram.com/p/BwsJrmxBFhA/

zdroj:refresher.sk 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na Slovensku príde komunita LGBTI o veľké peniaze. Dotácie na Dúhový PRIDE sú pozastavené”