Na Slovensku príde komunita LGBTI o veľké peniaze. Dotácie na Dúhový PRIDE sú pozastavené

V posledných dňoch sa v oblasti LGBTI udiali veľké veci. Ministerka kultúry – Ľubica Laššáková rozhodla, že táto znevýhodnená skupina obyvateľstva v dotačnom programe pre oblasť kultúry nedostane ani cent. Aj napriek tomu, že odborná hodnotiaca komisia by im tieto peniaze rada poskytla, naša ministerka sa rozhodla inak.

Okrem tohtoročného pozastavenia všetkých dotácií sa podľa Iniciatívy Inakosť zmenila celá legislatíva zaoberajúca sa touto skupinou obyvateľov. Podľa nich už v budúcnosti podpora tejto skupiny ľudí v podstate možná nebude. Z toho vyplýva, že verejnosť možno príde o udalosti podporujúce LGBTI ako napríklad Filmový festival inakosti a Dúhový PRIDE Bratislava. Celkovo bolo zamiernutých 8 projektov.

Martin Macko, výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť sa ktému vyjadril takto: „Roky neboli s našimi projektami väčšie problémy a napríklad Filmový festival inakosti bol podporovaný z tejto dotačnej schémy každoročne od roku 2008, preto nám prišli zverejnené výsledky a ich odôvodnenie zvláštne.

Ready for @Pride? Tag your #Pride crew in the comments! 🏳️‍🌈👬👭👭🏳️‍🌈 #lgbt #lgbtq #gaypride

8,593 Likes, 383 Comments – LGBT (@lgbt) on Instagram: „Ready for @Pride? Tag your #Pride crew in the comments! 🏳️‍🌈👬👭👭🏳️‍🌈 #lgbt #lgbtq #gaypride“

Aj ked‘ sa najprv hovorilo o nedotovaní všetkých projektov, neskôr z materiálov odbornej komisie vyplynulo, že podporených bolo predsa len pár projektov. Medzi na patrí aj Filmový festival inakosti 2019 a Dúhový PRIDE Bratislava 2019. Celkové vyčlenené množstvo peňazí je pre nich  54 000 eur.

Okrem iného, výkonný riaditeľ Iniciatívy povedal: „Za 10 rokov mojich skúseností s rôznymi dotačnými schémami ministerstiev som sa ešte nestretol s prípadom, že by minister v takom rozsahu nerešpektoval návrh odbornej komisie a vylúčil projekty celej konkrétnej skupiny obyvateľstva.

Can you believe it’s almost #PrideMonth? Double tap if you’re as excited as @jvn! 🏳️‍🌈 #lgbt #lgbtq #pride #queereye 📷 by Roy Rochlin

7,663 Likes, 334 Comments – LGBT (@lgbt) on Instagram: „Can you believe it’s almost #PrideMonth? Double tap if you’re as excited as @jvn! 🏳️‍🌈 #lgbt #lgbtq…“

zdroj:refresher.sk