Pred 10 rokmi táto žena porodila osmorčatá. Takto vyzerajú dnes

Nadya Suleman, ktorá sa v súčasnosti predstavuje pod menom Natalie Sulemanová, prišla do centra mediálnej pozornosti v roku 2009, kedy porodila osmorčatá. Spočiatku ju za tento hrdinský výkon obdivoval celý svet, no netrvalo dlho, a pozornosť médií jej začala strpčovať život.

Nadya sa stala akousi karikatúrou človeka, ktorú média nazvali „Osemmama“. Pôrod ôsmich detí zo skúmavky od neznámeho darcu, kde okrem nich mala ešte ďalších 6 (od toho istého darcu), sa stalo dôvodom na niekoľko mesačné úvahy o zámeroch, o etických dôsledkoch či dokonca psychickej stabilite matky 14 detí.

Žena chcela porodiť len jedno dieťa, lekár však do jej maternice zaviedol 12 embryí, pričom poukázal na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou neprežijú. Výsledkom ale bolo, že Natalie nakoniec porodila 8 detí.

Mnohým Američanom nebolo jasné, prečo sa Nadya, ktorá už mala šesť detí, uchýlila k ďaliemu umelému oplodneniu, aby vynosila osmorčatá. Existujú ľudia, ktorí mali podozrenie, že žena nadobudla toľko detí, aby ich potom mohla použiť na obchodné účely.

Keď už osmorčatá dovŕšili 1 rok, Nadya sa vrátila do svojej práce vo filmovom priemysle pre dospelých, aby ich mala ako uživiť. Následne si však prešla drogovou závislosťou a obdobím liečenia. Od roku 2013 sa jej obrovská rodina akoby stratila z radarov. Kde sú teraz a ako si žijú?

V súčasností býva v podnájme v dome s troma izbami na juhu od Los Angeles. K dispozícii majú len tri kúpeľne, keď si uvedomíme, že tam žije 15 ľudí. Žena tvrdí, že vedenie domácnosti ju stojí 5000 dolárov mesačne. Od vlády dostáva na stravu len 1500 dolárov.

Matka 14 detí hovorí, že celá rodina vstáva o 6:20. Po raňajkách si sadnú do mikrobusu, idú do školy a z Nadyi sa tak stáva ich osobný šofér. 14 detí navštevuje 6 rôznych škôl. Po vyučovaní pre nich príde, odvezie domov, kde začnú robiť domáce úlohy a večer o 8:30 idú spať. A keďže nemajú dostatok postelí, spia spolu.

Deti často pomáhajú pri príprave večere. Všetci sú vegáni, čo je podľa matky dôvodom, prečo jej deti len zriedka trpia nachladením či inými detskými chorobami.

Víkendy dávajú deťom viac zábavy a voľného času. Každú sobotu majú rodinný večer, ktorý zahŕňa vegánske jedlo a filmy. Staršie deti sa nielenže učia a bavia s kamarátmi, ale aj preberajú väčšiu zodpovednosť za svojich mladších súrodencov. Matka 14 detí priznáva, že trpí depresiami.

Dr. Kamrava po ženinej kontrole 8 embryí prišiel v roku 2011 o svoju lekársku licenciu. Keďže už ďalej svoju prax nemohol vykonávať, rozhodol sa v roku 2016 opustiť USA.

V tomto prípade bolo vedené aj vyšetrovanie, pretože existujú jasné lekárske odporúčania, že nie je žiaduce implantovať viac ako dve embryá.

Viacnásobné embryá sú zraniteľnejšie: pravdepodobnosť, že sa dvojčatá narodia predčasne, je 12-krát vyššia, pravdepodobnosť nízkej hmotnosti je 16-krát vyššia a pravdepodobnosť respiračných komplikácii je 5-krát vyššia. Jedno z matkiných detí trpí autizmom, druhé má rázštep pier a mnohé sú príliš malé na svoj vek.

Matka osmorčát sa podrobila niekoľkým plastickým operáciám: nechala si zväčšiť prsia a podstúpila liposukciu brucha. „Operácia sa netýkala mojej tváre, hoci som si v roku 2008 nechala zväčšiť pery a dopadlo to hrozne. Cítila som sa trápne,“ spomína si matka detí.

Natalie hovorí, že teraz pracuje ako konzultantka na plný úväzok, ale potom dodala, že sa zameriava na rodinu, spolieha sa na pomoc od vlády a „medzinárodné fotenie“.

Svoje deti sa rozhodla vychovávať sama. „Keby som chcela, mala by som aj partnera. Určitým spôsobom sa líšim od bežných žien tým, že som jednoduchá. Myslím, že nezapadám to štandardných noriem.“

Jej kritici nie sú nikdy ticho, no existuje niekoľko ľudí, ktorých názor je pre Natalie mimoriadne dôležitý. „Podľa mojich detí som dobrá matka, a to je všetko, na čom mi záleží.“

zdroj: The New York Times.