Sami sa oberáme o to najcennejšie. Ťažba dreva má tragické rozmery! 13 nákladiakov za 2 hodiny

Kamióny či nákladné vlaky prevážajú náklady plné guľatiny naprieč celým Slovenskom. Nestačíme sa čudovať odkiaľ a kam sa náklad preváža, a či sa v takýchto rozmeroch pokračuje aj vo výsadbe nových stromov.

Na Slovensku stromy rúbu závratným tempom, ešte sa aj vyvážajú nevedno kam.  Za dve hodiny bolo  len na Čertovici a pod ňou narátaných trinásť kamiónov plných dreva!

https://www.facebook.com/VysokeTatryHighTatras/photos/a.376237552548495/1121696854669224/?type=3

„V polovici deväťdesiatych rokov sme na Slovensku ťažili 5,3 až 5,5 milióna metrov kubických dreva, v súčasnosti 9,4 až 10 miliónov kubíkov ročne, čo je takmer dvojnásobok. A v škole nás učili, že tých 5,5 milióna kubíkov je maximum, ak chceme zachovať naše lesy aspoň ako tak funkčné,“ povedal Ján Topercer, ekológ Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici pre portál plus7dni.sk . Zdá sa však, že to „maximum“ sme prekročili takmer dvojnásobne. Ťažba dreva v lesoch na našom území má dlhodobo rastúci trend. Od roku 1990 priebežne vzrástol objem ťažby o 75,3 %.

foto z youtube : PLUS 7 DNÍ

„Len v Národnom parku Nízke Tatry zmizlo od roku 2004 v dôsledku ťažby viac ako 70 km2 starých lesov. A ťaží sa neustále ďalej,“ uvádza portál známej iniciatívy My sme les.

Pamätajme, že les plní okrem iného dôležitú funkciu zadržiavania vody. Necitlivé zásahy do prírody spôsobujú povodne, ale aj úbytok voľne žijúcich zvierat. A na to doplácame my všetci.

 

zdroj: plus7dni.pluska.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Sami sa oberáme o to najcennejšie. Ťažba dreva má tragické rozmery! 13 nákladiakov za 2 hodiny”