Takto funguje darcovstvo orgánov v Kanade. Nemajú dostatok darcov

Kanada potrebuje viac darcov orgánov. Amber Applebyová, riaditeľka pre darcovstvo orgánov a tkanív a transplantácie krvi povedala, že každý rok zomrie kvôli čakaniu na transplantáciu orgánov asi 250 ľudí.

„Chceme, aby sa toto číslo priblížilo k nule. Nechceme si nechať ujsť príležitosť dávania.“

Ako teda funguje systém darcovstva orgánov v Kanade? Takto sa orgány, ktoré zachraňujú životy, predávajú z jedného človeka na druhého.

Registrácia darcov

Každá provincia má svoj vlastný systém registrácie potenciálnych darcov. Vo väčšine provincií je to skutočne jednoduché – vyplnenie on-line formulára alebo klasický spôsob prostredníctvom vypísania papierových tlačív.

Informácie o darcoch sa však medzi provinciami neprenášajú, a ak sa presťahujete z jednej provincie do druhej, budete sa musieť opätovne zaregistrovať.

Orgány a tkanivá, ktoré možno darovať, sú: srdce, obličky, pečeň, pľúca, pankreas, tenké črevo, oči, kosti, kožu a srdcové chlopne. Jeden darca môže zachrániť až osem životov.

V prípade darovania očí, v momente, ako sa odstránia, sa v pohrebných zariadeniach používajú špeciálne očnice, ktoré dodávajú zosnulému človeku normálny vzhľad, ide o bežnú prax.

Ak ste na druhej strane vy, tí chorí a potrebujete orgán, vaše meno bude pridané do iného zoznamu, napríklad do Národného zoznamu čakania na orgány, ktorý prevádzkuje nezisková organizácia Canadian Blood Services.

Tak či onak, musíte sa pripraviť na dlhé čakanie, na niektoré orgány to môžu byť aj celé roky, v závislosti od vašej polohy, povedal James Breckenridge, prezident Kanadskej spoločnosti transplantológov.

V roku 2016 bolo v Kanade 4 333 ľudí čakajúcich v rade na obličky, pečeň, črevá, pľúca, srdce alebo pankreas a podľa Kanadského inštitútu pre medicínske informácie sa uskutočnilo 2 979 transplantácií.

Podľa slov Breckenridgea sa miesto na zozname určuje najmä podľa závažnosti zdravotného stavu človeka.

Takže, aj keby ste boli na zozname po dobu jedného roka, niekto, koho tam práve pridali, vás môže preskočiť, ak by daný orgán potreboval naliehavejšie, ako vy.

Darcovstvo

Väčšina orgánov pochádza od zosnulých darcov. Navyše, len veľmi málo ľudí chce niečo darovať ešte počas svojho života.

„Asi len dve percentá ľudí zomrie takým spôsobom, aby sa mohli stať darcami.“

Rozhodnutie o darcovstve sa prijíma až po tom, čo je osoba v nemocnici. Tím expertov však hovorí, že sa s tým nedá nič robiť.

Podľa nich je osoba najskôr posudzovaná a rozhodnutie sa robí na základe možných rizík. Choroby, ako je napríklad hepatitída B, neznamená, že človek sa nemôže stať darcom orgánov. V skutočnosti je život s hepatitídou B lepší ako umieranie bez orgánu a niektorí ľudia si môžu dovoliť takto riskovať.

Ak lekári zistia, že orgány sú neporušené a vhodné na transplantáciu, začnú rozhovor s rodinou o možnom darcovstve.

Bez ohľadu na to, či sa niekto registroval ako darca, podľa bežnej praxe sú to jeho najbližší príbuzní, ktorí majú právo na konečné rozhodnutie o darovaní.

Existuje mnoho dôvodov, prečo rodina nemusí chcieť darovať orgány.

Napriek tomu, že lekári majú tendenciu počúvať priania rodiny, aj keď odporujú želaniam darcu, existuje možnosť, aby sa aj napriek tomu zaregistrovali do zoznamu darcov.

„Týmto spôsobom pomáhame zdravotníckym pracovníkom komunikovať s rodinami, pretože ide o náročnú konverzáciu. Keď vedia, že člen ich rodiny je registrovaný, konverzácia sa stáva oveľa jednoduchšou.

Je to pomoc pre rodiny, pretože ich členovia nechcú prijímať takéto rozhodnutia za svojich blízkych na konci ich života. Často ani len nevedia, či by to chceli.“

Po tom, čo je človek vyhlásený za mŕtveho a potvrdený ako darca, za začína boj s časom.

Transplantácia

Podľa riaditeľky centra Applebyovej, sa zavolá človeku z poradovníka a požiadajú ho, aby sa čo najskôr dostavil do transplantačného centra. Pacientov sa potom čím skôr snažia pripraviť na potrebnú operáciu.

Podľa nej sa orgány zvyčajne najskôr prideľujú v rámci tej istej provincie, a ak neexistuje vhodný kandidát na transplantáciu, informácie o ich dostupnosti sa šíria ďalej.

Lekári hovoria, že vidieť, ako sa ležiaci a umierajúci človek vracia  späť do života, je skutočný zázrak.

„A to všetko vďaka darcovstvu orgánov. Človek môže zomrieť v priebehu niekoľkých sekúnd. Ale vďaka niekomu môže byť stále tu – živý a zdravý, v kruhu svojej rodiny.“

Čo si myslíte o darovaní orgánov?