Vedci vypustili do sveta prvé antibiotikum proti rakovine

Klofazimín, známy liek účinný proti lepre, je možné použiť počas chemoterapie pri jednej z najzávažnejších foriem rakoviny prsníka ako blokátor Wnt-signálových dráh.

Signálne dráhy Wnt v ľudských bunkách zodpovedajú za množstvo základných funkcií, vrátane bunkovej proliferácie – ich reprodukcie a schopnosti diferencovať sa na iné typy buniek.

Žiaľ, môžu tiež prispieť k rozdeľovaniu a šíreniu rakovinových buniek.

Takto sa  o tom vyjadril Vladimir Katanaev, profesor onkológie na lekárskej fakulte z univerzity v Ženeve:

„Vyzeralo to tak, že doteraz neboli na trhu žiadne lieky, ktoré by boli schopné špecificky potláčať funkcie týchto dráh Wnt.

Zistili sme, že liek klofazimín, určený na liečbu lepry, je schopný účinne potlačiť signálne dráhy Wnt v prípade trojitého negatívneho karcinómu prsníka a pomáha zastaviť rast nádorových buniek u myší.

Obzvlášť hodnotná je skutočnosť, že liečivo má prekvapivo malý počet vedľajších účinkov pri normálnom dávkovaní.

„Úprimne dúfame, že naša štúdia bude iniciovať rozsiahle klinické skúšky lieku ako súčasť protirakovinovej liečby,“ povedal Katanaev.

Profesor dodal, že nový mechanizmus účinku lieku a jeho kombinovateľnosť s tradičnou chemoterapiou robí z klofazimínu jedného z najsľubnejších kandidátov na lieky pre ďalšie klinické štúdie.

Dúfame, že tento objav pomôže pri liečbe rakoviny!

 

 

 

zdroj:lifter.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci vypustili do sveta prvé antibiotikum proti rakovine”