Zálohovanie plastových fliaš bude na Slovensku od roku 2022. Toľko dostanete za jednu fľašku

Najnovšie rozhodnutie envirorezortu schválilo zálohovanie plastových fliaš a plechovie. Slovensko sa tak pokúša hospodáriť o niečo ekologickejšie a neznečisťovať prírodu v takej miere, v akej to robíme teraz.

Suma zálohovania bola predbežne stanovená na 12 centov za jednu PET fľašu a 10 centov za jednu plechovku. Tento projekt výjde vládu na 80 miliónov eur, čo je v porovnaní s tým, čo takto dokážeme ušetriť, naozaj malá suma.

László Sólymos, minister životného prostredia SR o novom zákone povedal:, „Pripravili sme systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie.“

Celkový počet plastový fliaš, ktoré kolujú v obehu je každoročne 1 miliarda PET fliaš. Týmto zálohovacím opatrením by sa malo vyseparovať až 60% z nich. Pre predstavu aké veľké množstvo vody to je, predstavte si naplnené bratislavské Námestie slobody do výšky 22 metrov. Takéto množstvo by to bolo pri 90%- nej návratnosti.

Povinné zálohovanie v Európe a vo svete

Krajiny strednej Európy žiaľ zatiaľ takto fľaše nezálohujú, no iné európske krajiny ako napríklad Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko, Litva a Chorvátsko, to využívajú už niekoľko mesiacov. Medzi neeurópske krajiny, ktoré PET fľaše zálohú patrí Nórsko, Island, 10 štátov USA, Kanada, Izrael a takmer celá Austrália.