Zálohovanie plastových fliaš bude na Slovensku od roku 2022. Toľko dostanete za jednu fľašku

Najnovšie rozhodnutie envirorezortu schválilo zálohovanie plastových fliaš a plechovie. Slovensko sa tak pokúša hospodáriť o niečo ekologickejšie a neznečisťovať prírodu v takej miere, v akej to robíme teraz.

Suma zálohovania bola predbežne stanovená na 12 centov za jednu PET fľašu a 10 centov za jednu plechovku. Tento projekt výjde vládu na 80 miliónov eur, čo je v porovnaní s tým, čo takto dokážeme ušetriť, naozaj malá suma.

László Sólymos, minister životného prostredia SR o novom zákone povedal:, „Pripravili sme systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie.“

Celkový počet plastový fliaš, ktoré kolujú v obehu je každoročne 1 miliarda PET fliaš. Týmto zálohovacím opatrením by sa malo vyseparovať až 60% z nich. Pre predstavu aké veľké množstvo vody to je, predstavte si naplnené bratislavské Námestie slobody do výšky 22 metrov. Takéto množstvo by to bolo pri 90%- nej návratnosti.

Povinné zálohovanie v Európe a vo svete

Krajiny strednej Európy žiaľ zatiaľ takto fľaše nezálohujú, no iné európske krajiny ako napríklad Švédsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Nemecko, Holandsko, Litva a Chorvátsko, to využívajú už niekoľko mesiacov. Medzi neeurópske krajiny, ktoré PET fľaše zálohú patrí Nórsko, Island, 10 štátov USA, Kanada, Izrael a takmer celá Austrália.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zálohovanie plastových fliaš bude na Slovensku od roku 2022. Toľko dostanete za jednu fľašku”