Cestovné kancelárie hlásia nárast turizmu v Černobyle o 40%! Všetko je kvôli seriálu, ktorý trhá rekordy

Miniséria Chernobyl z dielne amerického HBO, zožala od jej odvysielania obrovský úspech. Značia to aj vysoké hodnotenia na portály IMDb, kde bola táto miniséria ohodnotená 9,7 hviezdičkami z 10-tich a tým sa stala najlepšie hodnotením seriálom.

Táto 5 dielna séria zachytáva jadrovú haváriu, ktorá sa odohrala v roku 1986. Táto katastrofa oficiálne pripravila o život 31 ľudí, no bieloruská štúdia odhaduje, že na následky výbuchu a šíriacej sa radiácie zomrelo na rakovinu 115 tisíc ľudí.

 

Ľudia sa tak po 33 rokoch začali o túto problematiku viac zaujímať a hlavne sa zvýšil dopyt po návšteve chránenej zóny v Černobyle. Sergej Ivančuk, riaditeľ cestovnej agentúry SoloEast, informuje, že po odvysielaní spomínanej minisérie stúpol dopyt po návšteve tejto oblasti o 30 – 40%.

Nárast hlásia aj iné agentúry, napríklad Chernobyl Tour, a to hlavne v mesiacoch jún, júl a august čo zodpovedá začiatku (aj koncu) vysielania minisérie Chernobyl. V minulom roku chránenú oblasť navštívilo okolo 70 tisíc ľudí.

 

 

Prehliadka sa začína v Kyjeve, odkiaľ sú turisti prevážaní do černobyľskej chránenej oblasti. Tam môžu obdivovať rôzne sochy a iné monumenty, ktoré boli vztýčené na počesť ľudí, ktorí v tejto oblasti umreli. Neskôr si môžu pochutnať na obede v jedinej reštaurácii, ktorá sa v Černobyle nachádza. Potom prehliadka pokračuje k takzvanému sarkofágu pod, ktorým je pochovaný reaktor číslo 4, ktorý v to osudné skoré ráno vybuchol. Na záver prehliadky turisti pokračujú do mesta Pripiať, ktoré bolo kedysi 50 tisícovou pýchou Sovietskeho zväzu no teraz je už iba mestom duchov.

Takáto prehliadka s anglickým komentárom stojí približne 100 dolárov čo je v prepočte okolo 88€. Bežné prehliadky sú organizované v 10 členných skupinách no je možnosť si zakúpiť aj o niečo drahšiu no súkromnú prehliadku. Pre agentúru Reuters sa na margo radiácie, ktorej sú turisti vystavený (2 mikrosieverty) vyjadrila tamojšia sprievodkyňa Viktoria takto: „Toľko radiácie dostanete za 24 hodín doma.“

 

Chernobyl (2019) | Official Trailer | HBO

On April 26, 1986, the Chernobyl Nuclear Power Plant in Ukraine, Soviet Union suffered a massive explosion that released radioactive material across Belarus, Russia and Ukraine and as far as Scandinavia and western Europe. Chernobyl dramatizes the story of the 1986 accident, one of the worst man-made catastrophes in history, and the sacrifices made to save Europe from the unimaginable disaster.

Zdroj: refresher.sk