Farár zo Smolníckej Huty predáva faru, na ktorú sa mu poskladali farníci. Chamtivosť je väčšia ako viera

Viera sa spája s láskou a dobrosrdečnosťou, no to neplatí vždy. Jeden prápad, ktorý túto výnimku potvrdzuje je prípad farára zo Smolníckej Huty, ktorý predáva faru, na ktorú sa mu vyzbierali všetci veriaci. Smolnícka Huta je malá obec v okrese Gelnica, ktorá má menej ako 500 obyvateľov a tak si pomáhaju navzájom tak, ako sa len dá.

Najnovšie však obyvatelia zistili, že farský dom a zároveň pastoračné centrum, je v súkromnom vlastníctve a nie vo vlastníctve cirkvi.

Dom sa staval už od roku 2008, od kedy na ňom takmer všetci veriaci pracovali. Vložili do neho svoj čas a energiu. Veriaci kopali jeho základy, natierali dosky, prišli spotrbným strojom, jednoducho pomáhali zo všetkých síl.

Blanka Čechová – poslankyňa obce povedala: „Pri nástupe nového pána farára nebola fara odovzdaná a zistilo sa, že ju má (Spišák) zapísanú na svojom mene.”

Jozef Spišák, kňaz z tejto dediny, nepreviedol dom na účet fary, ale na vlastné meno. Všetky finančné prostriedky, ktoré veriaci darovali fare, skončili na jeho bankovom účte.

Dom, ktorý svojpomocne postavili dedinčania sa momentálen predáva za 105-tisíc eur. Po tom, čo ho na realitnom portály objavila spomínaná obecná poslankyňa, farár sa jej začal vyhrážať. „SMK-ky mali výhražný charakter, pretože keď vám kňaz napíše, že ste sviňa, že to nerozchodíte, že na mňa podáva trestné oznámenie a že ma zbaví mandátu, tak som videla, že už to nie je v poriadku.”

Podľa Spišáka to vôbec nebolo vyhrážanie a s poslankyňou sa poznajú roky. Niečo napísala ona a on ticho neostal.

Zdroj: TA3

zdroj: klocher.sk / Ta3.sk / korzar.sk