Filipíny prijali zákon nariaďujúci študentom, aby zasadili 10 stromov, v prípade, že chcú zmaturovať

Nový filipínsky zákon vyžaduje, aby všetci končiaci študenti stredných a vysokých škôl vysadili najmenej 10 stromov, ešte pred tým, ako ukončia štúdium.

Zákon formalizuje tradíciu výsadby stromov po promócii, o ktorej sa dúfa, že bude zároveň bojovať proti globálnym klimatickým zmenám.

Zástancovia zákona hovoria, že legislatíva by mohla vyústiť až do 525 miliárd stromov vysadených jednou generáciou, samozrejme, ak sa bude riadne dodržiavať.

Zástupca Filipínskej strany Magdalo Gary Alejano, ktorý bol hlavným autorom zákonu, povedal: „Pri viac ako 12 miliónoch študentov končiacich základné štúdium, takmer 5 miliónoch študentov končiacich štúdium na strednej škole a takmer 500 000 absolventov vysokých škôl každý rok, táto iniciatíva, ak bude riadne implementovaná, zabezpečí, že každý rok bude vysadených najmenej 175 miliónov nových stromov.

 

foto: Roberto Verzo from Bad Voeslau / Lower Austria, Austria [CC BY 2.0], via Wikimedia 

 

„V priebehu jednej generácie môže byť pod touto iniciatívou zasadených minimálne 525 miliárd stromov,“ povedal Alejano vo vysvetlivke k zákonu.

„Dokonca aj s 10%-nou mierou prežitia by to znamenalo, že by bolo k dispozícii ďalších 525 miliónov stromov pre mladých, aby sa mohli tešiť, keď v budúcnosti prevezmú kontrolu nad vedením tejto krajiny.“

Stromy budú zrejme zasadené do mangrovov, existujúcich lesov, niektorých chránených oblastí, vojenských areálov, opustených banských lokalít a vybraných mestských oblastí.

Vláda uviedla, že druhy vybrané na výsadbu musia byť vhodné pre každú lokalitu, klímu a topografiu oblasti a budú sa uprednostňovať aj pôvodné druhy drevín.

Okrem okamžitého vplyvu stromov na absorpciu uhlíka sa dúfa, že legislatíva prispeje k pochopeniu životného prostredia pre budúce generácie a povedie k ďalším ekologickým iniciatívam.

zdroj: independent.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Filipíny prijali zákon nariaďujúci študentom, aby zasadili 10 stromov, v prípade, že chcú zmaturovať”