Implantáty z kmeňových buniek dokážu za 2 mesiace prispieť k rastu nových zubov

Z kmeňových buniek sa čoskoro začnú pestovať časti zubov a stane sa tak v blízkej budúcnosti. Vedci našli spôsob, ako regenerovať dreň, ozubnicu, koreň zubu a alveolárnu kosť.

Už bolo dokázané, že somatické kmeňové bunky sú obsiahnuté v tkanivách ľudských zubov. Existuje ich niekoľko typov, ale žiadne nie sú vhodné na vypestovanie celého zuba.

Kmeňové bunky drene sa môžu použiť iba na obnovenie drene, nie ozubnice, napríklad. Pravdou je, že sa stále používajú na regeneráciu nervových buniek a opravu sietnice.

Kmeňové bunky pomôžu v boji proti parodontóze, ktorá postihuje mnoho ľudí na celom svete.

Namiesto vŕtania koreňových kanálikov a dávanie plomby, zubári vyplnia praskliny vašimi kmeňovými bunkami alebo ich použijú na regeneráciu drene.

Výsledkom je, že zub bude nový, bez jediného švu, ako pri bežnom plombovaní.

Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti nebudú potrebné kovové zubné implantáty – budú nahradené umelo vypestovanými koreňmi zubov.

Vedci už vykonali úspešnú kultiváciu koreňov zubov veľkých zvierat. Pravdepodobne v blízkej budúcnosti bude rovnaká technológia použitá aj na pestovanie koreňov ľudských zubov.

To je naozaj dobrá správa, pretože po 74 rokoch života 26% ľudí stráca takmer všetky zuby a musí nosiť nepohodlné protézy.

Okrem toho, takéto zuby sú lacnejšou možnosťou ako umelý chrup alebo pravidelné návštevy stomatológa.

Nevieme ako vy, no my sme nadšení z toho, ako vedci vymýšľajú niečo liečivé a užitočné, a nie nové prostriedky hromadného ničenia. Ale z nejakého dôvodu sa o tom píše oveľa menej, ako o nových raketách či tankoch…

Ako často navštevujete zubára? Prijali by ste tento spôsob ošetrenia zubov?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Implantáty z kmeňových buniek dokážu za 2 mesiace prispieť k rastu nových zubov”