Koniec plytvaniu! Obchody vo Francúszku budú musieť nepredané oblečenie darovať. Ľudia sú nadšení

Módny priemysel je jedným z odvetví, ktoré najviac znečisťuje životné prostredie. Britský módny dom Burberry ročne spáli nepredané oblečenie, doplnky či parfumy v hodnote viac než 32 miliónov eur aby sa vyhli predaju luxusných kúskov pod ich cenu. Navyše, každú sekundu sa na skládke ocitne a spáli tovar, ktorí je objemovo rovný objemu jedného kamióna.

 

Francúzsko sa dalo do boja s týmto nezmyselným plytvaním, po úspechu zelených strán vo voľbách do Europarlamentu, informuje portál Trend. Zákon, ktorý chcú presadiť sa týka zákazu likvidácie nepotravinového tovaru, najmä luxusných módnych značiek, elektroniky, hygienických výrobkov a kozmetiky. Týmto zákonom, budú značky povinné odovzdať nepredaný tovar, ktorí bude opätovne využívaní alebo recyklovaní.

 

Podľa vyjadrení agentúry AFP sa pálením a inou likvidáciou ročne zničí tovar za viac ako 650 miliónov eur. Sám francúzsky premiér, Édouard Philippe, tvrdí že: „Je to šokujúce plytvanie, ktoré nie je v súlade so zdravým rozumom. Ide o škandál.  Rokovania týkajúce sa tohto zákona by mali prebehnúť ešte v júli tohto roku no pri úspešnosti tento zákon príde do platnosti najskôr až v rokoch 2021 – 2023.

Zdroj: finavia.fi