Stromy vedia milovať, objímať a dokážu sa o seba postarať ako manželský pár

Nemecký vedec a bádateľ Peter Volleben nielenže miluje stromy, ale aj svoj život venoval štúdiu týchto nádherných organizmov.

Vedec, spisovateľ a odborník na stromy, nakrútil dokumentárny film „Rozumné stromy“ s ekologičkou z University od Biritsh Columbia Susanne Simarovou.

V jednom zo svojich štúdií Volleben píše:

„Stromy môžu cítiť bolesť a pociťovať emócie, napríklad strach. Radi stoja blízko seba a objímajú sa. Stromy milujú komunikáciu a nemajú radi zhon.

A to nie je všetko! Volleben tvrdí, že:

„Stromy majú svoje priateľstvá. Tvoria medzi sebou zväzok, ako starší manželský pár, v ktorom sa jeden človek stará o toho druhého. Majú svoje city.“

Nielen že majú myseľ, majú dokonca aj niečo také ako búšenie srdca.

Andras Zilinsky z Aarhus University v Dánsku použil laserové skenovanie na meranie presnej polohy vetiev a listov 22 druhov stromov a kríkov. V roku 2015 publikoval svoje postrehy a nečakané zistenia.

Ukázalo sa, že zopár stromov sa počas noci niekoľkokrát skláňa k nižším vetvám, čo zodpovedá cyklu pohybu vody a cukru. Inými slovami, je to niečo ako pulz!

Zilinský píše:

„V cykloch 2–6 hodín sme identifikovali doposiaľ neznámy periodický pohyb v podobe 1 cm. Tento pohyb je zjavne spojený s tlakom vody v rastlinách, to znamená, že strom v podstate čerpá vodu ako pumpa. Okrem toho, zásobovanie vodou nepredstavuje pravidelné prúdenie, ako sa pôvodne predpokladalo.“

V noci, sa niektoré stromy priblížia k nižším vetvám až o 10 cm, a ako slnko vychádza, znovu sa dvihnú nahor. Tento proces je tak nepatrný, že až donedávna sa verilo, že to tak robia len jednotlivé rodiny. Teraz je známe, že ide o veľmi bežné správanie.

Napríklad taká magnólia, cez noc prechádza tromi plnými cyklami zdvíhania vetiev, čo zodpovedá cyklu zásobovania vodou.

Vedeli ste o týchto úžasných veciach?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Stromy vedia milovať, objímať a dokážu sa o seba postarať ako manželský pár”