Stromy vedia milovať, objímať a dokážu sa o seba postarať ako manželský pár

Nemecký vedec a bádateľ Peter Volleben nielenže miluje stromy, ale aj svoj život venoval štúdiu týchto nádherných organizmov.

Vedec, spisovateľ a odborník na stromy, nakrútil dokumentárny film „Rozumné stromy“ s ekologičkou z University od Biritsh Columbia Susanne Simarovou.

V jednom zo svojich štúdií Volleben píše:

„Stromy môžu cítiť bolesť a pociťovať emócie, napríklad strach. Radi stoja blízko seba a objímajú sa. Stromy milujú komunikáciu a nemajú radi zhon.

A to nie je všetko! Volleben tvrdí, že:

„Stromy majú svoje priateľstvá. Tvoria medzi sebou zväzok, ako starší manželský pár, v ktorom sa jeden človek stará o toho druhého. Majú svoje city.“

Nielen že majú myseľ, majú dokonca aj niečo také ako búšenie srdca.

Andras Zilinsky z Aarhus University v Dánsku použil laserové skenovanie na meranie presnej polohy vetiev a listov 22 druhov stromov a kríkov. V roku 2015 publikoval svoje postrehy a nečakané zistenia.

Ukázalo sa, že zopár stromov sa počas noci niekoľkokrát skláňa k nižším vetvám, čo zodpovedá cyklu pohybu vody a cukru. Inými slovami, je to niečo ako pulz!

Zilinský píše:

„V cykloch 2–6 hodín sme identifikovali doposiaľ neznámy periodický pohyb v podobe 1 cm. Tento pohyb je zjavne spojený s tlakom vody v rastlinách, to znamená, že strom v podstate čerpá vodu ako pumpa. Okrem toho, zásobovanie vodou nepredstavuje pravidelné prúdenie, ako sa pôvodne predpokladalo.“

V noci, sa niektoré stromy priblížia k nižším vetvám až o 10 cm, a ako slnko vychádza, znovu sa dvihnú nahor. Tento proces je tak nepatrný, že až donedávna sa verilo, že to tak robia len jednotlivé rodiny. Teraz je známe, že ide o veľmi bežné správanie.

Napríklad taká magnólia, cez noc prechádza tromi plnými cyklami zdvíhania vetiev, čo zodpovedá cyklu zásobovania vodou.

Vedeli ste o týchto úžasných veciach?