Švédsko našlo jednoduchý spôsob, ako posilniť zdravie matiek. Slovensko by ho malo tiež zaviesť

Švédi sú presvedčení, že zdravie mladých mamičiek závisí aj od úsilia otcov. Prvé týždne po pôrode si matky vo všeobecnosti prechádzajú zraniteľným obdobím, zotavujú sa a potrebujú pomoc.

Vo Švédsku existuje jedinečný zákon – umožňuje otcom zobrať si 30 dní materskej dovolenky bezprostredne po narodení dieťaťa, aby pomohli matke.

Výskumníci Maya Rossin-Slaterová a Petra Perssonová zo Stanfordu študovali vplyv tohto zákona.

V týchto podmienkach sa úroveň úzkosti matiek znížila o 26% a počet návštev u lekára o 14%.

Kľúčovým bodom vo Švédsku bolo, že zákon dovolil otcom, aby si brali neplánované platené dni dovolenky.

Prítomnosť otcov zabránila potrebe vážnejšej zdravotnej starostlivosti. To umožnilo matkám sa vyspať, navštíviť lekára, alebo si len jednoducho odpočinúť a zotaviť sa.

„Množstvo dní navyše, ktoré si oteckovia vzali, hoci ich nebolo veľa, malo obrovské účinky. Pre matky je veľmi ťažké vyrovnať sa s novorodencom, najmä ak je to jej prvé dieťa.

Mať po boku ešte jednu osobu, je nielen pomocou pre matku, ale aj možnosťou na vytvorenie pohodlnej a uvoľnenej atmosféry domova.

Čo si myslíte o tomto zákone?

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Švédsko našlo jednoduchý spôsob, ako posilniť zdravie matiek. Slovensko by ho malo tiež zaviesť”