Výskumníci tvrdia, že vybíjaná podporuje utláčanie a dehumanizáciu. Deti si cez ňu môžu vybíjať zlosť na slabších jedincoch

Výskumníci sa pustili do skúmania vybíjanej a zistili, že žiaci na stredných školách neznášajú práve vybíjanú, a preto tento fenomén začali skúmať do väčšej hĺbky. Článok z Washington Post tvrdí, že práve vybíjaná podporuje dehumanizáciu a utláčanie medzi študentmi. Výskumníci túto štúdiu, ktorá sa zaoberá vnímaním vybíjanej, porovnávali s teóriou politologičky Iris Marion Young predstavenú v článku Five Faces of Oppression (Päť tvárí utláčania) z roku 1990.

 

Young vo svojej publikácii hovorí o vykorisťovaní, odvrhovaní, bezmocnosti, kultúrnej dominácií a dokonca aj o násilí. Pre vyššie spomenutú štúdiu to znamená, že tieto faktory utláčania sa objavujú a prejavujú aj pri hraní vybíjanej. Ide hlavne o to ako si študenti vyberajú svoje tímy, ktoré by mali byť rovnocenné no v praxi to je iné. Silnejší a zručnejší jedinci sú vybraní do jedného tímu a tým je druhý tím oslabení a silnejší tím nad ním dominuje.

 

Politologička Iris Marion Young

Zdroj: wikipedia.org

 

Hlavne vďaka tomu dochádza k dehumanizácii a utláčaniu študentov, navyše si počas hry študenti vybíjajú zlosť na iných a slabších čo si nikto pri hraní tejto hry neuvedomuje alebo nechce priznať. Joe Butler z Univerzity v Britskej Kolumbii práve podotkol tento fakt, že praktizovaním a hraním vybíjanej sa podporuje myšlienka, že sa počas hry môže ubližovať slabším jedincom, ktorí sa nevedia tak dobre hýbať alebo uhýbať a tým pádom nemôžu ani vyhrať.

Trosku vybijanej #vybijana @sportclubslovakia

11 Likes, 0 Comments – Matej Rehorčík (@matejrehor) on Instagram: „Trosku vybijanej #vybijana @sportclubslovakia“

 

Mali ste na telesnej výchove radi vybíjanú? Súhlasíte, že vybíjaná je forma utláčania slabších a menej zdatných jedincov?

zdroj:refresher.sk