10-hodinový pracovný čas zvyšuje riziko mŕtvice o 29%

Francúzska štúdia ukázala, že u ľudí, ktorí pracujú v priemere 10 hodín denne, je riziko vzniku mŕtvice o tretinu vyššie.

Výskumníci skúmajúci účinky pracovnej kultúry na kardiovaskulárne zdravie zistili, že ľudia, ktorí odpracovali 10 alebo viac hodín minimálne 50 dní v roku, mali o 29 percent vyššiu šancu na mŕtvicu.

Tí, ktorí si odpracovali dlhé hodiny 10 a viac rokov, boli vystavení ešte väčšiemu riziku so zvýšenou pravdepodobnosťou mŕtvice o 45 percent.

„Ako lekár, radím svojim pacientom, aby pracovali menej a riadili sa mojou vlastnou radou,“ povedal hlavný autor štúdie Dr. Alexis Descat z francúzskeho Národného inštitútu zdravia a lekárskeho výskumu.

 

Vo francúzskej štúdii uverejnenej v časopise Stroke, 29 percent účastníkov, ktorí pracovali dlhé hodiny a u 10 percentách, ktorí pracovali „chronicky dlhé hodiny“ zaznamenali 1224 mŕtvic od začiatku prieskumu.

Štúdia prekvapivo ukázala, že ďalšie riziko cievnej mozgovej príhody bolo najvýraznejšie u pracovníkov mladších ako 50 rokov. „Bolo to nečakané,“ dodal Deskata a vyzval na ďalší výskum tohto fenoménu.

Koľko hodín pracujete vy?