11 zaujímavých faktov o Coca-Cole. Nikto skoro nepozná recept na Colu a denne sa jej vypijú ….

Coca-Cola bol vynájdená americkým farmaceutom Johnom Pembertonom v roku 1886. Odvtedy ovládla celý svet a stala sa takmer najobľúbenejším nápojom planéty.

Coca-Cola sa predáva vo viac ako 200 krajinách a je nepravdepodobné, že by ste našli aspoň jednu osobu, ktorá ju nikdy neochutnala. Čo však viete o tomto nápoji?

Týchto 11 faktov vás môže prekvapiť:

 1. Každý deň na svete spotrebuje viac ako 1,9 miliardy porcií Coca-Coly

To je v priemere viac ako 10 000 porcií (nápojov) za sekundu. Zo všetkých krajín na svete sa Coca-Cola oficiálne nepredáva len v dvoch krajinách: na Kube a v Severnej Kórei. Do roku 2012 sa Coca-Cola nepredávala ani v Mjanmarsku, teraz to už tak nie je.

 

 1. Coca-Cola vyrába toľko rôznych výrobkov, že ak by ste sa snažili každý deň vyskúšať aspoň jeden, trvalo by to viac ako 9 rokov, kým by ste okúsili všetko

 

Sortiment produktov Coca-Cola zahŕňa viac ako 3 500 nápojov (a 500 značiek), vrátane rôznych sýtených, energetických a sójových nápojov. Okrem toho, spoločnosť vyrába šťavy a ovocné nápoje, vody, športové nápoje, čaje, kávu a dokonca aj mliečne nápoje. Len v roku 2011 sa rada produktov rozšírila o 500 položiek!

 

 1. Len niekoľko ľudí pozná tajný recept na Coca-Colu a je majú zakázané cestovať spolu

Recept na Coca-Colu je jedným z najviac chránených tajomstiev na svete. John Pemberton ho vymyslel v roku 1886, no v hlave ho mal už dlhšiu dobu. Pôvodný recept bol prvýkrát spísaný v roku 1919 a v dvadsiatych rokoch minulého storočia bol kus papiera s receptom umiestnený do bankového trezoru v Atlante.

O 86 rokov neskôr spoločnosť Coca-Cola vybudovala samostatnú úschovnňu, kde je recept uložený za nepreniknuteľnými oceľovými stenami. Len 2 vysoko postavení zamestnanci a niekoľko ich podriadených pozná recept, ale ich funkcie nie sú uvádzané z bezpečnostných dôvodov.

 

 1. V roku 2006 sa dvaja zamestnanci Coca-Coly pokúsili predať obchodné tajomstvo výrobcovi Pepsi

V roku 2006 sa zamestnanci Joey Williams a Ibrahim Dimson rozhodli zarobiť si nejaké peniaze a predať obchodné tajomstvo Pepsi. Mysleli, že hlavný konkurent by im neodmietol zaplatiť pokojne aj 100 000 dolárov. Predali vzorku nápoja a tajnú dokumentáciu „zástupcovi Pepsi“, ktorý bol v skutočnosti tajným agentom FBI.

Ukázalo sa, že spoločnosť Pepsi sama povedala FBI a Coca-Cole o votrelcoch, zdôrazňujúc, že konkurencia „musí byť spravodlivá a legitímna“. V roku 2007 boli zločinci odsúdení na 5 až 8 rokov väzenia a nevyhli sa ani pokute vo výške 40 000 amerických dolárov.

 

 1. Coca-Cola v plechovkách bola spočiatku vyrábaná pre vojakov

Hliníkové plechovky s uškom na otváranie boli vynájdené počas druhej svetovej vojny, aby sa vojakom na fronte uľahčilo ich skladovanie a prepravovanie. Je iróniou, že výroba bola pozastavená kvôli nedostatku hliníka – všetko pre vojenské potreby. Pre bežné obyvateľstvo sa Coca-Cola v plechovkách stala dostupnou až v šesťdesiatych rokoch.

 

 1. Coca-Cola z McDonald´s je vždy chutnejšia – existuje na to pádny dôvod

Coca-Cola má s McDonald´s špeciálny vzťah už od založenia tejto reštaurácie rýchleho občerstvenia. Zatiaľ čo všetci ostatní dostávajú sirup v plastových baleniach, do McDonald’s sa dodáva v oceľových nádržiach. V takýchto nádobách sirup lepšie zachováva chuť a nie je vystavený teplote, svetlu či vzduchu. Okrem toho, v McDonald´s starostlivo filtrujú vodu, z ktorej je Coca-Cola následne vyrábaná.

 

 1. V roku 1985, spoločnosť Coca-Cola prepustila zamestnankyňu kvôli zasnúbeniu sa so zamestnancom Pepsi

V roku 1985 sa Amanda Blake Croninová stretla s Davidom Croninom. Obaja pracovali v Coca-Cole, ale potom sa David rozhodol ísť pracovať do Pepsi, čo bývalého zamestnávateľa veľmi nepotešilo. Spoločnosť ponúkla Amande, aby dala výpoveď, alebo aby presvedčila Davida, aby skončil.

Amanda bola pohoršená takýmto zasahovaním do jej osobného života a podala žalobu, požadujúc 600 000 dolárov za morálnu ujmu. V roku 1986 sa prípad skončil predsúdnou dohodou.

 

 1. Indickí poľnohospodári používajú Coca-Colu ako pesticíd

Poľnohospodári v indickom štáte Čatísgarh postrekujú ryžové plantáže Coca-Colou a Pepsi. Sladké nápoje priťahujú mravce, a tie zase požierajú larvy škodcov. Stojí to desaťkrát menej ako pesticídy.

 

 1. Hodnota značky Coca-Cola sa odhaduje na 204 miliárd USD – viac ako Budweiser, Pepsi, Starbucks a Red Bull

Ide o tretiu najdrahšiu značku na svete. Ak by všetku Coca-Colu, ktorá bola vyrobená, naplnili do fliaš s objemom 250 ml a položili ich do radu, pokryli by vzdialenosť na Mesiac a späť viac ako 2000-krát!

 

 1. Pri výrobe Coca-Coly sa spotrebuje toľko vody, že v niektorých regiónoch dochádza k prerušeniu jej dodávok

V Indii a Latinskej Amerike výrobné závody Coca-Coly spôsobili nedostatok vodných zdrojov v poľnohospodárstve. V roku 2006 bol závod v Uttarpradéši zatvorený po tom, čo bolo jasné, že znečisťuje zdroje vody potrebné na prežitie miestneho obyvateľstva. Len v roku 2004 spoločnosť spotrebovala 283 miliárd litrov vody – na 1 liter nápoja sa použije 2,7 litra vody.

 

 1. 12.júla 1965 sa Coca-Cola stala prvým komerčným nápojom, ktorý si dopriali aj vo vesmíre

V ten deň astronauti na palube raketoplánu Challenger ochutnali „vesmírny nápoj“, ktorý špeciálne vyvinula spoločnosť Coca-Cola pre beztiažové podmienky. Okrem toho, spoločnosť v raketopláne nainštalovala „vesmírny stroj“ na predaj Coca-Coly. Išlo o prvé zariadenie, aké kedy bolo použité vo vesmíre.

Máte radi Coca-Colu