7 večerníčkov na ktoré sme sa ako deti veľmi tešili. Zaspomínajme si :)

Bolo tesne po 19,00 a sme my ako najmenší pozerali do televízorov a tešili sa každý večer na rozprávkovú nádielku. 15-minút rozprávok nás vždy vedel potešiť. Dnes sa menšie deti doslova nevedia nabažiť novou rozprávkou a chcú stále viac a viac! Dnešné možnosti ? Niekoľko tisíc programov a youtube rozprávok ktoré priťahujú veľkú pozornosť z celého sveta. My si nostalgicky zaspomíname na tie, ktoré sme mohli pozerať doma v TV. Pohodlne si sadnite, začíname s prvou rozprávkou.

Macko Uško

Legendárny Macko Uško z Poľska pre deti. Nakrúcanie tejto rozprávky začalo v roku 1975 a v slovenskom znení ju nahovoril Michal Dočolomanský. Macko Uško preto, že mal jedno uško nakrivo. Zašil mnohé dobrodružstvá so svojími zvieracími kamarátmi. Psík,prasiatko,zajačik,kohút,mačička bábika a Petrík. Všetko nahovorené jedným hercom. Pamätáte sa na koniec ? Keď Macko Uško povedal ponaučenie z rozprávky a zaspieval si pesničku ktorú si pamätáme dodnes. „Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčme sa s mackom, dobrú noc vám, deti.“

Maxipes Fik

Seriál od naších bratov čechov a slovákov. Príhody malého dievčatka a jej megapsa ktorého nazvala Fík. Psík ktorý žil v krabici od topánok narástol tak, že musel odísť od svojej normálnej psej búdy. Keď vypil sud piva, jeho rást sa zastavil. Jeho ďalšia vlastnosť bola, že vedel rozprávať.

Bolek a Lolek

Poľský animovaný seriál, ktorý vznikol v roku 1963. Hlavné postavy rozprávky boli bratia Bolek a Lolek, ktorí stále zažili bláznivé dobrodružstvá. Autor rozprávky bol Wladyslaw Nehrebecki, ktorý sa inšpiroval vďaka svojím dvom synom. Ich podobizeň si nechal zobraziť na svojom náhrobnom kameni. Seriál bol úspešný v osemdesiatich krajinách sveta.

https://www.youtube.com/watch?v=UbmYtFxHHQo

Maťko a Kubko

Česko-slovenský seriál, ktorý vznikol v roku 1973 a deti si ho veľmi obľúbili. Hlavné postavy boli Maťko a Kubko. Na ich salaši kde boli so psíkom a ovečkami sa stávalo kade-čo. Pôvodne sa ich autrka Marianna Grznárova, zamýšľala nad rozprávkou kde by boli iba zvieratká. No, zmena priniesla tieto postavy a myslíme si, že sa jej to vyplatilo. Rozprávačom príbehu bol Jozef Króner.

Puf a Muf

Čierno-biela rozprávka ktorú nakreslil Viktor Kubal pod taktovkou Nataši Tánskej. Je to ďalší úspešný česko-slovenský animovaný seriál kde okrem nezbedných kocúrikov vystupuje aj ľudská postava – majiteľ Paľko.

Slimák Maťo a škriatok Klinček

O tom ako slimák Maťo a škriatok Klinček zažívali netradičné dobrodružstvá. Každá rozprávka začínala vetou „Ako slimák Maťo s Klinčekom…“. Vznikol v rokoch 1976 až 1987. Nakreslil ho Jaroslav Cita a určite budete súhlasiť,že sa mu túto rozprávku podarilo pekne nakresliť.

O Krtkovi

Jedného dňa keď sa Zdeňek Miler, potkol o krtinec začal rozmýšľať nad rozprávkou o krtkovi. Bola veľmi originálna a ani Walta Disneyho nenapadlo oživiť krtka. Vznikla v roku 1957 až do roku 2002. Podľa najnovších správ si vnučka Zdeňka Milera uzavrela zmluvu s čínskou televíziou a rozhodli sa ju oživit a natočiť ďalšie nové dobrodružstvá o krtkovi.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “7 večerníčkov na ktoré sme sa ako deti veľmi tešili. Zaspomínajme si :)”