9-ročné dievčatko sa stalo obeťou útoku bizóna, ktorý ju vyhodil niekoľko metrov do vzduchu

V americkom národnom parku Yellowstone sa odohrala dráma. Bizón zaútočil na 9-ročné dievča po tom, ako skupina približne 50 návštevníkov stála pri týchto divokých zvieratách až príliš blízko.

Ide o najnovší takýto incident, kedy ľudia neodhadli vhodnú vzdialenosť alebo si robili selfie fotky na nebezpečných miestach v blízkosti voľne žijúcich zvierat.

Dramatické zábery natočil video zo spomínaného momentu. Stalo sa to začiatkom tohto týždňa a krátke zábery ukazujú, ako sa obrovský pasúci bizón z ničoho nič rozbehne, naberie dievčatko a vyhodí ju vysoko do vzduchu.

Dievčatko pochádzajúce z Odesy na Floride, ktoré tam bolo so svojou rodinou, bolo ošetrené zdravotníkmi z parku a odvezené na kliniku. Netrvalo dlho a bolo prepustené.

Yellowstonské úrady, ktoré vyšetrujú incident, uviedli, že skupina ľudí je v bezpečí vo vzdialenosti 1,5 až 3 m od zvieraťa. V prípade, že sa nachádzajú omnoho bližšie, ako radia strážcovia, bizón ich môže kedykoľvek napadnúť.

A bull bison walks in Yellowstone national park in Wyoming, where a bison tossed a nine-year-old girl in the air in an attack this week.

Vo vyhlásení park vyzval návštevníkov, aby udržiavali bezpečnú vzdialenosť od veľkých zvierat: „Divoká zver v Yellowstone je divoká. Ak je zviera blízko chodníka, parkoviska alebo zastavanej oblasti, dajte mu priestor.“

Park odporúča pobyt vo vzdialenosti 23 metrov od bizóna, losov, oviec hruborohých, jeleňov a kojotov a najmenej 100 91 metrov od medveďov a vlkov. „Ak je to potrebné, otočte sa a choďte iným smerom, aby ste sa vyhli interakcii s divokým zvieraťom v tesnej blízkosti,“ dodáva.

Hailey Daytonová (18), ktorá natočila videozáznam počas návštevy parku počas rodinného výletu, uviedla, že videla ľudí, ako „hladia bizóna“.

Natáčala bizóna počas toho ako jedol a v tom sa rozbehol k dievčaťu, ktoré kráčalo po neďalekom chodníčku so svojou rodinou.

„Keďže bol bizón rozrušený všetkými tými ľuďmi a hlukom, došlo k napadnutiu. Potom všetci kričali a deti plakali.“

Yellowstone je domovom pre asi 4 547 bizónov, ktorí tam žijú nepretržite už od praveku. Jeden bizón môže vážiť aj  900 kg.

Park varuje, že bizón v parku zranil viac ľudí, než akékoľvek iné zvieratá. „Bizón je nepredvídateľný a môže utekať trikrát rýchlejšie ako človek,“ varuje web Yellowstone.

A takto vyzeralo spomínané video…

9 Year Old Tossed By Bison at Yellowstone National Park

A 9 year old girl was tossed and injured by a bison at Yellowstone national park. The girl was violently thrown into the air after the bison had charged. There were other people in the area and it is said the bison had been in the area for about 20 minutes before the incident.

Zdá sa však, že varovania nie sú dostatočným odstrašujúcim prostriedkom pre fotky chtivých návštevníkov.