Archeológ venoval 36 rokov práci na najpresnejšej kópii starovekého Ríma

Hoci sa Rím ako mesto počas jeho dlhej histórii dramaticky zmenilo, mnohé pozostatky veľkých historických budov nám stále pripomínajú slávu starého Ríma. Dnes však dostanete možnosť uvidieť, ako v minulosti vyzeralo najsilnejšie mesto na svete.

V Múzeu rímskej civilizácie sa nachádza unikátny model Ríma. Štruktúra makety s názvom Plastico di Roma Imperiale („Model cisárskeho Ríma“) zobrazuje Rím v 4. storočí nášho letopočtu, v čase Konštantína I.

info: flickr.com | museociviltaromana.it

Najpodrobnejší model vytvoril taliansky archeológ Italo Gismondi na základe mramorového plánu v Ríme. Model je vyrobený zo sadry v mierke 1: 250. Gismondi začal pracovať v roku 1935 a skončil o viac ako 35 rokov neskôr.

Pre porovnanie: výstavba Kolosea trvala tri a pol krát menej času! Dnes je tento model považovaný za jeden z najpresnejších plánov starého Ríma.

Model si objednal sám Mussolini, na počesť výročia Augusta (63 pred nl). Voľba IV storočia nebola náhodná: bolo to práve za vlády Konštantína (306-337 nl), kedy sa mesto rozrástlo na svoju maximálnu veľkosť.

Gismondimu sa vďaka mapám podarilo znovu vytvoriť cisársky kapitál s bezprecedentnou presnosťou.

Obrovský model, s viac ako 200 m dĺžkou, umožňuje detailne preskúmať toto historické mesto. Popri tom si môžete precvičiť svoje vedomosti o historických pamiatkach.

Viete nájsť Koloseum? Alebo Capitoline Temple? Pozrite sa!

zdroj:boredpanda.com