Deťom kvôli smartfónom rastú na hlave „rohy“. Takto to vyzerá

Austrálski vedci dospeli k záveru, že závislosť na telefónoch či tabletoch vedie k fyziologickým zmenám.

Vedci David Shahar a Mark Sayers z austrálskej univerzity počas štúdie vplyvu smartfónov na adolescentov dospeli k neočakávanému záveru. Závislosť na mobilných zariadeniach je často spojená so zmenami psychického a emocionálneho stavu detí, ale v tomto prípade hovoríme o zmenách na fyziologickej úrovni.

Výskumníci študovali 1,2 tisíc röntgenových snímkov a zistili, že 41% ľudí vo veku od 18 do 30 rokov má túto kostnú anomáliu. Niektoré dosiahli dĺžku 10 mm, zatiaľ čo iné 3 cm.

Tieto výrastky sa tvoria na vonkajšom tylovom výbežku, ku ktorému sú pripojené určité krčné väzivá a svaly. Výrastky sa objavujú v dôsledku predĺženého svalového napätia.

Podľa odborníkov, tieto kostné formácie sa stali častejšími s narastajúcou popularitou používania mobilných telefónov. Práve oni prispievajú k nesprávnemu držaniu tela v momente, keď človek naťahuje hlavu dopredu. Dĺžka výbežkov je ovplyvnená genetickou predispozíciou a zápalovými procesmi v tele.

Tieto výbežky si nijako neškodia, no môžu byť príznakom vážnejšieho problému.

Nesprávne držanie tela vytvára dodatočnú záťaž pre určité kĺby a svaly, čím sa zvyšuje riziko poranení alebo porúch pohybového aparátu v budúcnosti.

Držanie tela však závisí od rôznych biologických faktorov a dokonca aj od stoličky, na ktorej človek trávi veľa času. Okrem toho, len malá časť ľudí s takýmto výrastkom zaznamenáva pocity nepohodlia. V skutočnosti je to výsledok evolúcie, spojený so zmeneným životným štýlom človeka.

„Dôležitou otázkou je, aká budúcnosť čaká mladú dospievajúcu populáciu, ak je vývoj degeneratívneho procesu zrejmý už v takom ranom štádiu života?“

U mužov sú tieto výbežky častejšie ako u žien. Podľa vedcov môže byť dôvodom to, že muži častejšie používajú svoje zariadenia na hry a sledovanie športových udalostí, čo im umožňuje dlhodobé používanie, zatiaľ čo ženy ich využívajú na krátkodobejšie sociálne aktivity.

„Hoci je táto „tabletová revolúcia“ hlboko zakorenená v našom každodennom živote, stojí za zmienku pripomenúť, že tieto zariadenia nie sú na svete tak dlho a preto sa súvisiace symptomatické poruchy začínajú prejavovať až teraz,“ píšu autori.

Máte strach z tejto novodobej anomálie?

zdroj: ctvnews.ca

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Deťom kvôli smartfónom rastú na hlave „rohy“. Takto to vyzerá”