Deťom kvôli smartfónom rastú na hlave „rohy“. Takto to vyzerá

Austrálski vedci dospeli k záveru, že závislosť na telefónoch či tabletoch vedie k fyziologickým zmenám.

Vedci David Shahar a Mark Sayers z austrálskej univerzity počas štúdie vplyvu smartfónov na adolescentov dospeli k neočakávanému záveru. Závislosť na mobilných zariadeniach je často spojená so zmenami psychického a emocionálneho stavu detí, ale v tomto prípade hovoríme o zmenách na fyziologickej úrovni.

Výskumníci študovali 1,2 tisíc röntgenových snímkov a zistili, že 41% ľudí vo veku od 18 do 30 rokov má túto kostnú anomáliu. Niektoré dosiahli dĺžku 10 mm, zatiaľ čo iné 3 cm.

Tieto výrastky sa tvoria na vonkajšom tylovom výbežku, ku ktorému sú pripojené určité krčné väzivá a svaly. Výrastky sa objavujú v dôsledku predĺženého svalového napätia.

Podľa odborníkov, tieto kostné formácie sa stali častejšími s narastajúcou popularitou používania mobilných telefónov. Práve oni prispievajú k nesprávnemu držaniu tela v momente, keď človek naťahuje hlavu dopredu. Dĺžka výbežkov je ovplyvnená genetickou predispozíciou a zápalovými procesmi v tele.

Tieto výbežky si nijako neškodia, no môžu byť príznakom vážnejšieho problému.

Nesprávne držanie tela vytvára dodatočnú záťaž pre určité kĺby a svaly, čím sa zvyšuje riziko poranení alebo porúch pohybového aparátu v budúcnosti.

Držanie tela však závisí od rôznych biologických faktorov a dokonca aj od stoličky, na ktorej človek trávi veľa času. Okrem toho, len malá časť ľudí s takýmto výrastkom zaznamenáva pocity nepohodlia. V skutočnosti je to výsledok evolúcie, spojený so zmeneným životným štýlom človeka.

„Dôležitou otázkou je, aká budúcnosť čaká mladú dospievajúcu populáciu, ak je vývoj degeneratívneho procesu zrejmý už v takom ranom štádiu života?“

U mužov sú tieto výbežky častejšie ako u žien. Podľa vedcov môže byť dôvodom to, že muži častejšie používajú svoje zariadenia na hry a sledovanie športových udalostí, čo im umožňuje dlhodobé používanie, zatiaľ čo ženy ich využívajú na krátkodobejšie sociálne aktivity.

„Hoci je táto „tabletová revolúcia“ hlboko zakorenená v našom každodennom živote, stojí za zmienku pripomenúť, že tieto zariadenia nie sú na svete tak dlho a preto sa súvisiace symptomatické poruchy začínajú prejavovať až teraz,“ píšu autori.

Máte strach z tejto novodobej anomálie?

zdroj: ctvnews.ca