Dievča sa v 13 rokoch stalo matkou a otvorene hovorí, ako prežila prvé týždne tehotenstva

„Som najšťastnejšia mama na svete!“ Tieto slová vyslovuje žena, ktorá porodila vytúžené dieťa. Jej emócie prekypujú šťastím pri predstave, že mohla dať nový život. Čo ale ak má mamička len 13 rokov?

Prípady tehotenstiev mladistvých dievčat nie sú v dnešnom svete žiadnym zriedkavým javom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie asi 2,5 milióna dievčat v rozvojových krajinách rodí vo veku 16 rokov a vo veku 15 – 19 rokov – 16 miliónov. Asi 3,9 milióna ďalších dievčat podstupuje nebezpečné potraty. Bohužiaľ, niekedy tehotenstvo a pôrod končí smrťou mladej matky.

Toto je Paulína, ktorá vo veku 13 rokov úspešne porodila dcérku. Tehotenstvo bolo neplánované. Otec dieťaťa sa v tejto situácii zachoval ako zbabelec – odmietol sa starať o dieťa a dievčaťu dokonca povedal, aby išla potrat.

https://www.instagram.com/p/Bs-NR2GhrNm/?utm_source=ig_embed

Školáčka sa pred rodičmi snažila svoj stav skrývať čo najdlhšie. Keď už však bruško rástlo a dieťatko sa začalo hýbať, nemala iné východisko. Obaja jej rodičia boli touto správou šokovaní, ale prijali ju a urobili všetko pre to, aby sa ich dcéra a budúca vnučka cítili komfortne.

Pôrod trval 12 hodín a Paulína počas neho stratila veľa krvi, ale všetko sa nakoniec skončilo dobre. A obaja boli čoskoro doma obklopení najbližšími ľuďmi.

V súčasnosti sa okrem iného venuje aj uverejňovaniu príspevkov na Instagrame, kde zdieľa svoj každodenný život mladej mamičky. Nechýba tam ani jej malá princezná, ktorá v júli oslávi svoje druhé narodeniny.

https://www.instagram.com/p/BvZLLiLjgRt/?utm_source=ig_embed

Názory na takéto situácie sa rôznia, ale ak sa vyskytnú v živote adolescentov, potom dospelí potrebujú urobiť všetko pre ochranu zdravia svojich dcér. Koniec koncov, najčastejšie problémy tehotenstva v tomto veku sú predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť novorodenca, to znamená, že matka aj dieťa sú v ohrození.

Existujú však aj ďalšie riziká spojené s pôrodom ešte pred dosiahnutím 15 veku života či v prípade neprítomnosti lekárskeho dohľadu v prenatálnom období:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ПОЛИНА АНДРЕЕВНА📸 (@andreevna3973),

  • anémia
  • nedostatok vitamínov a minerálov v tele
  • vysoké riziko vzniku eklampsie (prudký nárast krvného tlaku, forma neskorej toxikózy tehotenstva).

V popôrodnom období existuje riziko vzniku endometritídy (zápal sliznice maternice) a systémových infekcií.

Dospievajúce dievčatá majú často anatomicky úzku panvu, čo sťažuje dieťaťu prejsť pôrodným kanálom, z čoho vyplýva aj častá komplikácia v podobe poškodenia mozgu.

Veľmi dôležitý je emocionálny a psychický stav dievčat, ktoré zažívajú skoré tehotenstvo, často potrebujú morálnu podporu príbuzných.

Poznáte takéto príbehy aj z vášho okolia? Ako to vnímate?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ПОЛИНА АНДРЕЕВНА📸 (@andreevna3973),

zdroj:fabiosa.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dievča sa v 13 rokoch stalo matkou a otvorene hovorí, ako prežila prvé týždne tehotenstva”