Francúzsko je prvou krajinou, ktorá stopla všetky pesticídy spôsobujúce smrť včiel. Pridá sa aj Slovensko?

Počet včiel na svete klesá čo je veľkou hrozbou pre ľudstvo. Obrovskou hrozbou pre včely sú aj pesticídy, ktoré sa využívajú pri pestovaní plodín. Mnoho krajín odmieta zákaz pesticídov aj napriek preukázateľným škodlivým účinkom pre včely. Na druhej strane, niektoré krajiny používanie novších pesticídov budú sankciovať.

 

Image result for pesticides

Zdroj: rdmag.com

 

Francúzsko sa však rozhodlo zakázať až 5 pesticídov a týmto sa stane prvou európskou krajinou, ktorá zavedie takúto politiku. Pre včelárov a ekológov je to dobrá správa no pestovatelia plodín len nad tým krútia hlavou pretože sa zvýši riziko napadnutia ich plodín škodcami. Čo týchto pestovateľov trápi ešte viac je to, že pesticídy budú zakázané nie len vo vonkajších priestoroch ale aj v skleníkoch.

 

Image result for greenhouse

Zdroj: agriculturesolutions.com

 

Na rozdiel od Francúzska, Británia takýto zákaz odmieta aj napriek dôkazom, že pesticídy zabíjajú včely. Syntetické neonikotionidy majú štruktúru podobnú nikotínu a vedci tvrdia, že včely si na nich môžu vypestovať závislosť rovnako ako ľudia na nikotíne. Tieto chemikálie útočia na centrálny nervový systém hmyzu a podľa niektorých štúdii majú vplyv na spermie samcov. Navyše spôsobujú dezorientáciu včiel a zhoršenú pamäť čo vedie k tomu, že včely majú problém sa vrátiť „domov“.

 

Image result for dead bees

Zdroj: actions.sumofus.org

 

Čo môže predstavovať väčšiu hrozbu ako rapídne ubúdanie včelstva na svete je to, že od chemikálii môžu byť včely závisle čo by vyústilo do ešte väčšej katastrofy.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Francúzsko je prvou krajinou, ktorá stopla všetky pesticídy spôsobujúce smrť včiel. Pridá sa aj Slovensko?”