Klimatizáciu nahradí zelená strecha a steny. Česko už na tom pracuje a vyzerá to úžasne

 

EKO výrobná hala je prelomovým krokom chrániacim prírodu. Takýto skvost budujú na Morave, v Slavkove u Brna. Stavať a žiť ekologicky je novodobým trendom, ktorý má mnoho zástancov. Okrem solárnych kolektorov však existuje mnoho iných spôsobov ako dopomôcť aj ekologickej výrobe.

Hospodářske noviny na svojej stránke uvádzajú: „Na streche a stenách je osadená zelenými technológiami, ktoré zaisťujú prírodnú klimatizáciu, znižujú energetické náklady na chladenie a v zime taktiež dobre izolujú.“ Stavbu financuje spoločnosť LIKO-S a bude sa volať LIKO-Vo.

Živá výrobní hala

Ve Slavkově u Brna v červnu dokončili první živou výrobní halu na světě. Stavba nazvaná LIKO-Vo vychází z konceptu přírodní tepelné stabilizace a je…

Jej strechy sú pokryté extenzívnou zeleňou a vodné hospodárstvo zas dotujeme vyčistenou odpadovou vodou, ktorou celú halu zalievame a tým vlastne chladíme,“ vyjadril sa produktový manažér zelených stavieb Rostislav Dvořák. Zelená fasáda vytvára odpary, ktoré sú príčinou celého prospešného procesu. Výhodou takéhoto ekosystému je aj to, že tučnolistá vegetácia na streche nepotrebuje dodatočnú závlahu. Externé zavlažovanie nie je potrebné, pretože si rastliny vystačia so závlahou získanou z dažďa.

Manžér taktiež povedal:„Sme presvedčení, že zeleň má veľmi pozitívny dopad na psychiku človeka, takže sa snažíme naše stavby raziť v tomto štýle a aj do toho interiéru sme sa pokúsili dostať čo najviac zelene, aby tam bolo človekovi čo najpríjemnejšie.“

zdroj: Hospodářské noviny