Majiteľ nádherného koňa ho nechal vyhladovať na smrť. Kôň ležal na lúke v strašných bolestiach

Domácim, ťažným, či konzumným zvieratám by malo byť počas celého ich života poskytnuté to najlepšie prostredie pre život. Mnohokrát sa však stáva, že ich majitelia sa o nich nevedia postarať a tak ich vyhodia, kde sa ich v tom lepšom prípade ujme niekto iný, alebo ich nechajú vyhladovať až na smrť. Druhým prípadom bol aj aktuálny prípad neschopnosti postarať sa o vlastné zviera, ktorý vyšiel na svetlo sveta 21. júna, kde bol nájdený krásny kôň, ktorý však veľmi trpel.

Prípad zverejnil Československý kastračný program s popisom: „Dostali anonymné hlásenie, že na dvore rodinného domu v obci Veľké Pole, leží chorý kôň, ktorý sa nedokáže postaviť. Údajne takto leží už nejaký čas. Na miesto sme išli hneď situáciu preveriť, privolali sme aj policajnú hliadku pre podozrenie z týrania. Na mieste sme koňa skutočne našli, ležal na dvore a bolo ho vidno už od brány“.

Foto: Československý kastračný program

Majiteľova manželka, ktorá sa nachádzala v dome v momente, kedy prišli pracovníci koňa zachrániť, tvrdila, že kôň bol zdravý, no pri práci v lese mu prešlo po nohách drevo z vlečky a od tej doby nie je schopný chôdze. Kôň nehybne ležal a trpel veľkými bolesťami. Pracovníci mu podali vedro vody, ktoré okamžite vypil.

Foto: Československý kastračný program

Po príchode pracovníkov z Československého kastračného programu bola na miesto privolaná polícia, veterinárna a potravinová správa, a tiež veterinár, ktorý už na mieste usúdil, že kôň bol podvyživený, mal teplotu a z kopýt mu vytekal hnis. Vážil o 200 kilogramov menej ako zdravý kôň jeho vzrastu.

Foto: Československý kastračný program

Jediným možným riešením pre tohoto úbohého koňa bola eutanázia, pretože už mu nebolo pomoci. Mal zápal, ktorý začínal napádať aj vnútorné orgány, nedokázal sa hýbať a bolo zrejmé, že sa trápil už príliš dlho. Majiteľ ho nechal zomierať na vlastnom dvore. Krutosť naozaj nemá hraníc.

Foto: Československý kastračný program

Za takéto zaobchádzanie s týmto koníkom môže majiteľ dostať pokutu, ktorá sa môže vyšplhať do výšky až 2 500 eur. Kôň nebol  na Slovensku čipovaný a ani nijak inak evidovaný, bol nelegálne privezený z Poľska a následne ho majiteľ kúpil za 500 eur.

Aj kvôli tomuto prípadu žiada Československý kastračný program a iné ochranárske organizácie o sprísnenie zákona a sprísnenie trestov v tejto oblasti. Jedine tak sa niečo reálne zmení.

zdroj:interez.sk