Mexický starosta sa vydával za osobu so zdravotným postihnutím, aby skontroloval štátnych zamestnancov. Takto to dopadlo

Mexický starosta sa rozhodol uskutočniť sociálny experiment a zamaskovať sa ako zdravotne postihnutá osoba, ktorá potrebuje pomoc. Týmto spôsobom chcel otestovať prístup miestnych vládnych úradníkov.

Po tom, čo prijal množstvo sťažností od ľudí so zdravotným postihnutím a iných sociálne slabších ľudí o prístupe k liečbe sociálnych pracovníkov, starosta mesta Cuauhtémoc v štáte Chihuahua, Carlos Tena Nevarez nevedel, komu má veriť, či údajným obetiam alebo svojim zamestnancom.

Las noticias

Preto sám vymyslel plán na otestovanie prístupu miestnych sociálnych pracovníkov. Dva mesiace dával do kopy svoj dôveryhodný image, prezliekol sa, vošiel do kancelárie starostu a sociálnych organizácií, kde vystupoval ako zdravotne postihnutá osoba, ktorá potrebuje pomoc.

Obliekol si na seba hrubý sveter s golierom, ktorý čiastočne zakrýval jeho tvár, rovnako ako aj šedú čiapku, čierne okuliare a náplasť na ľavom uchu, aby imitoval zranenie a vyhol sa odhaleniu. Carlos Tena prišiel na rôzne oddelenia sociálnych služieb na invalidnom vozíku, kde žiadal o pomoc.

Las noticias

Požiadal o bezplatné jedlo, na ktoré majú nárok osoby so zdravotným postihnutím a občania s nízkymi príjmami v súlade so zákonom. Na jeho prekvapenie však bola žiadosť ignorovaná. Navyše mu bolo povedané, aby odišiel von.

Po neúspešnej skúsenosti na úrade navštívil svoju vlastnú kanceláriu so žiadosťou o rozhovor so starostom, ale bolo mu povedané, že tam nie je. Keď požiadal, aby sa porozprával s tajomníkom mestského zastupiteľstva, bolo mu hrubo povedané, aby počkal na chodbe, pretože štátny úradník príde o hodinu a pol neskôr.

V tomto momente sa Tena uistil, že sťažnosti, ktoré dostal, boli oprávnené, a tak sa postavil z invalidného vozíka, zbavil sa maskovania a zamestnancov mestskej radnice priviedol do šoku.

„Cieľom tohto experimentu bolo ukázať realitu, ktorej občania čelia každý deň, ľahostajnosť a zanedbávanie, ktorému čelia od štátnych úradníkov,“ povedal starosta Cuauhtémoca miestnym novinárom. „Rozhodol som sa to urobiť preto, že som nevedel, komu veriť, občanom alebo mojim kolegom.“

Mexické noviny El Vocero oznámili, že Tena je už dlhodobo známym svojím bojom za rovnaké zaobchádzanie so sociálne znevýhodnenými ľuďmi, a medzitým sa im snaží pomôcť ako len vie.

Tena mexickým médiám povedal, že bol ignorovaný a diskriminovaný, čo spôsobilo, že sa niektorí jeho kolegovia cítili sklamane. Vysvetlil im, že budú musieť zmeniť svoj postoj, v opačnom prípade sa prikloní k drastickejším opatreniam.

Nikto neprišiel o zamestnanie, divné!