Pod Dunajom sa vybuduje tunel. Takéto cestovanie ušetrí vodičom desiatky minút

Cesta pod Dunajom z Vojky nad Dunajom vedúcej do Kyselice v okrese Dunajská Streda čaká na svojho zhotoviteľa. Vodohospodárska výstavba už získala územné rozhodnutie a spúšťa verejné obstarávanie zhotoviteľa tohto projektu. Ten by mal byť ukončený v roku 2022 ako vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) a generálny riaditeľ VV Daniel Kvocera. Tunelom sa nebudú premávať len autá ale aj cyklisti a chodci.

 

Ilustračné foto

Zdroj: maxpixel

 

Prebudovanie priepustu prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo, ktorý slúži na odvádzanie priesakových vôd do ramennej sústavy Dunaja, bude stáť približne 25 miliónov eur. Tento priepust disponuje piatimi otvormi. „Dva otvory môžeme využiť na prepravu osobných áut, chodcov i cyklistov. Po dvoch rokoch, keď sme ohlasovali tento zámer, už máme hotový projekt. VV od apríla má právoplatné územné rozhodnutie a začína výkupom pozemkov, ktoré budú potrebné, aby sa projekt realizoval. Tento týždeň vyhlasujeme verejné obstarávanie na zhotoviteľa diela,“ vysvetľuje minister Sólymos, keďže pri projektovaní vodného diela sa predpokladalo, že budú stačiť tri otvory na odvádzanie priesakových vôd.

 

Ako to na slovenskú býva, predpokladaný dátum ukončenia výstavby je stanovený na začiatok roku 2022 no pesimisti ho odhadujú až na koniec daného roku. Generálny riadideľ VV, Kvocera, tvrdí, že projekt je zrealizovateľný a bezpečný po tom čo sa prekontroloval stav priepustov a prebrali sa možné riziká. Dve z piatich otvorov bude prebudovaných, keďže cesta pod Dunajom ma slúžiť nie len autám ale aj cyklistom a chodcom.

https://www.facebook.com/minzp.sk/posts/2248431861878254

Cena tohto projektu bola sprvu vyčíslená na nanajvýš 20 miliónov eur, neskôr štátna expertíza vyčíslila projekt na sumu 17 miliónov eur. Nakoniec po pripomienkach z územného konania sa odhadovaná suma zastavila na 24,7 miliónov eur. „Bude to financované z Vodohospodárskej výstavby. Zatiaľ je to plánované z vlastných zdrojov,“ vyjadril sa k financovaniu Kvocera.

 

Obyvatelia dotknutých obcí budú môcť tieto priepusty využívať celoročne. Z hľadiska rýchlosti prepravenia sa z jednej strany na druhú, tak to bude za tri minúty. V minulosti to kompou trvalo 15 minút a ľudia museli čakať v radách,“ vysvetľuje užitočnosť tohto projektu generálny riaditeľ VV. Autá, cyklisti a chodci budú touto cestou pod Dunajom prechádzať zadarmo na základe intervalov danými semaforom. Po spustení tejto cesty do prevádzky terajšia kompa už nebude naďalej potrebná. Ak by sme s ňou rátali, tak máme záujem, aby to bola kompa štátu a slúžila by občanom doplnkovo,“ doplňuje na margo využiteľnosti kompy Daniel Kvocer.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pod Dunajom sa vybuduje tunel. Takéto cestovanie ušetrí vodičom desiatky minút”