Práve prebehla prvá operácia na svete, ktorá bola vykonaná priamo v maternici

Chirurgovia na klinike v Clevelande v Ohiu zavŕšili prvú operáciu priamo na plode v maternici.

Lekári úspešne opravili vertebrálny rozštep v 23. týždni tehotenstva, čím ochránili dieťa pred rozvojom mnohých vážnych problémov.

Operáciu vykonal veľký chirurgický tím pod vedením Darrella Kassa, špecialistu na operáciu plodov. Od roku 2002 vykonal viac ako 160 rôznych vnútromaternicových zákrokov, takže podobné operácie sú súčasťou jeho praxe.

Táto operácia mala za cieľ korigovať vrodenú poruchu vývoja – vertebrálny rázštep. Ide o vývojové porušenie chrbtice, ktoré môže viesť k vážnym následkom, ak nie je napravené: dieťa nebude môcť normálne chodiť, môžu sa u neho vyvinúť ochorenia močového systému, abnormality vo vývoji mozgu a omnoho viac.

Operácia bola úspešná: po určitom čase sa obnovila normálna štruktúra mozgu a dieťa sa narodilo v plánovanom termíne.

Operačný postup zahŕňa druh cisárskeho rezu. Lekári najskôr urobia rez s veľkosťou 4,5 cm a potom sa cez neho vykoná rekonštrukcia chrbtice, po ktorej sa všetko zašije. Po takejto operácii sa dieťa narodí cisárskym rezom.

„Úspešné odstránenie vady pred pôrodom dáva dieťaťu možnosť získať čo najlepší výsledok a výrazne zlepšiť kvalitu jeho života,“ povedal Dr. Kass.

Každý rok sa v Spojených štátoch amerických narodí viac ako 1,5 tisíc detí s podobnou vrodenou malformáciou. Ak sa ta takéto operácie plodu rozšíria do celého sveta, bude to šanca na nový život pre deti s mnohými inými genetickými abnormalitami.

Počuli ste už o takejto operácii?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Práve prebehla prvá operácia na svete, ktorá bola vykonaná priamo v maternici”