Prečo holandskí rodičia nechávajú svoje deti na noc v lese?

Výchova detí je zložitý proces, ktorý si vyžaduje množstvo vášho voľného času.

Ak však upriamite pozornosť na zvyky z iných krajín, budete vo väčšine prípadov prekvapení výchovnou metódou, ktorá niekedy presahuje všetky hranice.

Holandské deti majú to šťastie, že vyrastajú pod vedením rodičov, ktorí si prevzali tradíciu prísnej výchovy smerujúcej k nezávislosti detí.

Rodičia ich jednoducho odvedú do lesa alebo na dedinu, nechajú ich tam osamote a ponúknu im návrat domov výlučne pomocou svojich vlastných síl.

Tento spôsob výchovy sa nikde inde nevyužíva, no napriek tomu, že moderná spoločnosť by takýto prístup neakceptovala, je aj naďalej praktizovaný a zdokonaľovaný.

Proces dospievania

Holanďania od tohto prístupu očakávajú, že deti sa budú testovať a stanú sa nezávislými.

Vďaka tejto technike dieťa pochopí dôležitosť života, učí sa vyrovnať sa so strachom a prekonať rôzne ťažkosti.

Koniec koncov, bude musieť preukázať schopnosť správnej orientácie v teréne, schopnosť získavať jedlo a vytrvalosť (napr. na prekonávanie veľké vzdialenosti).

Na holandských školách sa dokonca vyučuje dokonalý systém pomoci a prežitia. Žiakom sa hovorí o aspektoch prežitia, o tom, ako jesť a čo robiť v takýchto situáciách.

Ukazuje sa, že tento spôsob vzdelávania je druh skúšky, ktorú by mali zvládnuť a preukázať tým svoju vyspelosť.

Potom sa už nemusíte báť skutočnosti, že je dieťa stratené alebo zablúdené v lese. Ide o pomerne tvrdý systém, ktorý má ešte veľa nedostatkov.

Je možné, že týmto spôsobom si deti a adolescenti  uspokojujú túžby zažiť situácie plné adrenalínu, tajomstva a zodpovednosti. Vďaka tomu budú ľahšie zvládať nástrahy dospelého života.

Tragické prípady

Bohužiaľ, v období od roku 2011 do roku 2014 bolo veľa nešťastných prípadov, keď deti zomreli pod kolesami aut, stali sa korisťou pre predátorov alebo spadli do priepastí.

Existuje dokonca prípad, keď sa dieťa stratilo a takmer zomrelo od hladu. Potom sa táto technika začala zlepšovať tak, aby dieťa malo šancu na prežitie.

Spočiatku dostali telefón so schopnosťou privolať si prvú pomoc, a potom rodičom umožnili používať moderné metódy sledovania, aby držali krok so všetkým, čo sa deje s ich dieťaťom.

Mali by ste použiť túto metódu?

Napriek tomu, že tento spôsob vzdelávania je stále javí ako efektívny a užitočný, nikdy ho nepoužívajte. Áno, dieťa sa musí osamostatniť, ale malo by sa to robiť výlučne s jeho rodinou.

Vezmite deti na túry, povedzte im a ukážte, čo majú robiť, neustále odpovedajte na otázky a snažte sa byť vždy v ich blízkosti. Dieťa nemôžete nechať samé v prípade možného nebezpečenstva, pretože to môže skončiť katastrofálne.

Mala by byť podľa vášho názoru takáto výchova vôbec braná do úvahy?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo holandskí rodičia nechávajú svoje deti na noc v lese?”