Pripravte si nezvyčajný domáci kvas z čakanky. Robíme ho po dlhé roky

Domáci kvas sa dá urobiť už takmer zo všetkého. Niekedy je ťažké si predstaviť, že chutný osviežujúci nápoj sa získava z pomerne nečakaných ingrediencií: z repy, kávy, brezovej miazgy či dokonca ryže. Medzi mnohými spôsobmi výroby chmeľového nápoja sme našli niečo originálne – recept na kvas z čakanky. Originálny výrobok má príjemnú orechovú príchuť, nezvyčajnú arómu a korenistú chuť s miernou horkosťou.

Kvas z čakanky je bohatý na vitamíny, organické kyseliny, minerály a dokonale uhasí smäd v horúcom počasí. Vhodný je aj v prípade dysbakteriózy, gastritídy s nízkou kyslosťou a oslabenia mužskej sily. Keďže ide o fermentovaný produkt, poskytuje neoceniteľné výhody pre mikroflóru žalúdka a čriev.

Potrebujete

  • 5 litrov vody
  • 1 čl kyseliny citrónovej
  • 1,5 čl sušeného droždia
  • 2 pl čakanky
  • 500 g cukru

Postup

  1. Do hrnca s 5 litrami studenej vody pridajte všetky ingrediencie okrem sušeného droždia. Premiešajte, dajte na oheň a priveďte k varu.
  2. Odstráňte hrniec z plameňa a uistite sa, že zmes vychladne na približne 40 stupňov, aby sa kvasinky nezničili. Naberte si trochu teplej tekutiny z hrnca do samostatnej nádoby a rozpustite v nej droždie, potom to nalejte späť do hrnca.

квас из цикория

  1. Dôkladne premiešajte, prikryte hrniec vekom a položte ho na teplé miesto na 3-4 hodiny. Hneď ako uvidíte na povrchu penu, kvas je pripravený. Ak nie je dostatok peny, nechajte hrniec na noc v teple.

квас из цикория в домашних условиях

  1. Nápoj nakoniec rozlejte do fliaš a dajte vychladiť.

Vyskúšajte a neoľutujete! Podeľte sa o tento recept aj s vašimi priateľmi na Facebooku!

zdroj: sovkusom.tu