Recept na domáci chlebový kvas. Lahodný nápoj počas horucích letných dní

Čo by mohlo byť lepšie v týchto horúčavách ako studený, osviežujúce kvas z ražného chleba? Tento božský nápoj milujú dospelí a deti, ale len málo ľudí si ho vie pripraviť v pohodlí domova. A to je škoda. Koniec koncov, domáce pivo je mnohokrát lepšie ako to kupované. Áno, aj tie sudové či tie, ktoré sa predávajú na každej križovatke a nestoja vedľa.

Dnes vám prezradíme, ako si vytvoriť výdatný nápoj s bujnou penu a bublinkami. Naučíte sa variť skutočný chlebový kvas z večných kvasiniek bez droždia.

хлебный квас в домашних условиях

Kvas musíte variť len v hrncoch, ktoré nie sú citlivé na oxidáciu. Môže to byť smaltovaný hrnie alebo hrnie z nerezovej ocele. Vhodný je aj do trojlitrových sklenených nádob. Ak chcete, aby bol kvas šumivý, pridajte do neho hrozienka, vďaka ním sa kvas nasýti bublinkami oxidom uhličitým.

Zmäknuté sucháre neodhadzujte. Pridajte k nim novú porciu sušeného chleba, cukru, hrozienok a nalejte čistú vodu. Po 12 hodinách dostanete novú dávku osviežujúceho nápoja.

Ak si už nebudete robiť novú dávku kvasu, kvások udržujte ho v chladničke v sklenenej nádobe. Urobte do nádoby malé otvory tak, aby kvas „dýchal“. Pravidelne ho kŕmte cukrom a premiešajte. Pred varením kvasu sa musí kvások vybrať, pridať do neho cukor a nechať stáť 3 – 4 hodiny pri izbovej teplote.

хлебный квас рецепт

Potrebujete

 • 300 g ražného chleba (tmavý)
 • 3-4 litre vody
 • 10-15 pl cukru
 • 2 pl hrozienok

Postup

 1. Chlieb nakrájajte na kúsky a nechajte ich vysušiť v rúre do zlatohnedej farby. Uistite sa, že nie sú spálené, inak bude kvas chutiť zahorklo.

хлебный квас ржаной

 1. Vychladené kúsky chleba vložte do nádoby, v ktorej budete pripravovať kvas.
 2. Zohrejte si vodu a rozpustite v nej cukor. Nechajte vychladiť a následne ju nalejte na sušienky. Pridajte hrozienka.

как сделать хлебный квас

 1. Nádobu zakryte bavlnenou utierkou alebo gázou a nechajte fermentovať. Po 24 hodinách začnú kúsky sušeného chleba peniť a vychádzať na povrch. Ak sa tak nestane, znamená to, že chlieb nemal veľmi dobrú kvalitu a budete musieť do kvásku pridať droždie. Zmiešajte si 2 pl napučaných suchárov so 125 ml vody. Pridajte 1 pl cukru a 5 g droždia. Premiešajte a nechajte zmes napučať. Potom ju nalejte do chlebového kvásku.
 1. Potom, čo krutóny začnú peniť a stúpať, bude kvas pripravený za 2 – 4 dni.

рецепт хлебного кваса

 1. Pripravené kvas vylejte z nádoby a preceďte cez 3 vrstvy gázy. Dajte ho vychladiť do chladničky a môžete si vychutnávať skvelý domáci nápoj!

хлебный квас из сухарей

 1. Nevyhadzujte celý kvas. Nechajte si polovicu, pridajte do neho čerstvo vysušený chlieb, 4 polievkové lyžice cukru a 1 polievkovú lyžicu hrozienok. Naplňte vodou a nechajte cez noc odstáť. Ďalšie ráno bude pripravená nová porcia kvasu. Tento postup opakujte dovtedy, kým budete mať chuť pripravovať si tento chutný nápoj.

квас из ржаного хлеба

zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Recept na domáci chlebový kvas. Lahodný nápoj počas horucích letných dní”