Úplná abstinencia od alkoholu vedie v starobe k demencii

Ak vypijete viac ako 14 pohárikov alkoholu týždenne, môže sa u vás vyvinúť demencia. Zrieknutie sa od alkoholu vás však nezachráni, pretože aj ľudia, ktorí nepijú, sú vystavení riziku, že sa stanú senilnými. Mechanizmus rozvoja intelektuálnej poruchy sa bude líšiť len minimálne.

Priemerná dĺžka života ľudí sa zvyšuje. S tým sa spája aj rastúci počet ľudí s demenciou.

Vedci predpokladajú, že do roku 2050 sa ich počet strojnásobí. Z tohto dôvodu by ste mali vedieť, ako neprimeraná konzumácia alkoholu alebo aj jeho odmietanie ovplyvňuje duševné zdravie vo vašej starobe.

Štúdie ukázali, že ak pijete alkohol len mierne, riziko demencie sa znižuje. A ak sa vzdáte alkoholu úplne alebo naopak, pijete ho veľa, senilite je takmer nemožné vyhnúť sa. Zatiaľ nie je známe, prečo sa to deje.

Vedci z francúzskeho Národného inštitútu zdravia a lekárskeho výskumu Inserm a londýnskej univerzity sa rozhodli preskúmať vzťah medzi konzumáciou alkoholu v strednom veku a výskytom demencie v starobe.

Vedci tiež skúmali, ako kardiovaskulárne ochorenia (mozgová príhoda, ischemická choroba srdca a diabetes) vplývajú na túto vzájomnosť.

Ako základ boli brané výsledky štúdie z roku 1985. Zúčastnilo sa jej 9 087 britských štátnych zamestnancov vo veku od 35 do 55 rokov. Táto štúdia skúmala, ako sociálne, behaviorálne a biologické faktory môžu ovplyvniť zdravie ľudí počas mnohých rokov.

Vedci hodnotili údaje účastníkov za obdobie rokov 1985 až 1993. Zaujímalo ich, koľko ľudí v tomto čase pili alkohol a či boli od neho závislí. Priemerný vek účastníkov štúdia v tom čase predstavoval 50 rokov.

Vedci tiež skúmali údaje od roku 1985 do roku 2004. Tu zisťovali, či konzumácia alkoholu viedla k demencii v skoršom veku.

Vedci si všimli, že od roku 1991 účastníci výskumu začali častejšie chodiť do nemocnice kvôli chorobám, u ktorých spúšťači sú alkohol a demencia. Mnohí z týchto ľudí taktiež začali trpieť kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Štúdia trvala 23 rokov. Z 9087 účastníkov bolo zaznamenaných 397 prípadov duševného postihnutia. Vedci si všimli, že demencia sa vyvíja v priemere od 76. roku života.

Výskumníci tiež skúmali, ako by mohli sociálno-demografické faktory, životný štýl a zdravie účastníkov ovplyvniť tieto výsledky.

Zistili, že demenciou najčastejšie trpeli ľudia, ktorí vôbec nepili alkohol, alebo pili viac ako 14 pohárikov alebo pohárov alkoholu týždenne.

Pre lepšiu predstavu uvádzame, koľko rôznych druhov alkoholu môžete vypiť za týždeň:

14 štandardných pohárov vína po 76 ml = 1,06 l

14 štandardných pohárikov vodky, 50 ml = 0,7 l

14 štandardných pohárov piva alebo nápojov s nízkym obsahom alkoholu 250 ml = 3,5 l

14 štandardných pohárikov whiskey 25 ml = 0,35 l.

Vedci zistili, že ak budú ľudia v rámci týchto noriem piť alkohol, je menej pravdepodobné, že budú v starobe trpieť demenciou.

Ak človek vypije 14 pohárikov týždenne alebo aj viac, potom s každým 7. pohárikom sa riziko vzniku demencie v starobe zvyšuje o 17%.

V Spojenom kráľovstve je 14 pohárikov alkoholu maximálna norma pre mužov aj ženy. V mnohých krajinách je však toto číslo oveľa vyššie.

Vedci analyzovali údaje o pacientoch s chronickými ochoreniami, ktoré spôsobuje pitie alkoholu. Ukázalo sa, že u týchto ľudí sa demencia vyvíja štvornásobne častejšie.

Treba tiež poznamenať, že u abstinentov je riziko demencie spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

V skutočnosti sa ukázalo, že u abstinentov a alkoholikov je možnosť vzniku intelektuálnej poruchy v starobe takmer rovnaká. Jediným rozdielom sú rôzne dôvody výskytu tohto ochorenia u ľudí s odlišným životným štýlom.

Vedci vykonali sériu testov, ktoré potvrdili dosiahnuté výsledky.

Táto štúdia je len pozorovacia. Preto neumožňuje vyvodiť presné závery o dôvodoch vzniku demencie u ľudí konzumujúcich alkohol alebo abstinentov. Vedci sa domnievajú, že sú faktory, ktoré pravdepodobne nebrali do úvahy.

Autori štúdie však tvrdia, že výsledky podporujú ďalšie dôkazy o tom, že nadmerná konzumácia alkoholu vedie k demencii.

Vedci tiež dúfajú, že vďaka ich práci sa zníži počet konzumácii alkoholických nápojov u dospelých. Koniec koncov im to pomôže zachovať si duševné zdravie aj v starobe.

Vedci tiež hovoria, že abstinenti by nemali začať piť kvôli výsledkom tejto štúdie. Existujú totiž veľmi dobré dôvody na to, aby ste alkohol nepili. U niektorých ľudí môže alkoholizmus viesť k neuropsychiatrickým poruchám, cirhóze pečene, rakovine a smrti.

Sevil Yasarová, jedna z autorov štúdie povedala:

„Toto je veľmi dôležitá štúdia, pretože dokáže vyplniť niektoré medzery v poznatkoch. Musíme však dávať pozor, aby sme nezmenili súčasné odporúčania týkajúce sa užívania alkoholu, ktoré sú založené na epidemiologických štúdiách.“

Lekárka preto podporuje aj ďalšie výskumy.

Verí, že by bolo skvelé, keby vláda financovala štúdiu o tom, či mierne pitie chráni človeka pred demenciou a ako súvisí s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

„Ak pijete od 1 do 14 pohárikov alkoholu týždenne, môže to pomôcť udržať si duševné zdravie. Ak sa však rozhodnete piť alkoholické nápoje, potom vezmite do úvahy všetky súvisiace riziká vrátane vývoja rakoviny a ochorenia pečene,“ povedala lekárka Yasarová.

Čo si myslíte o vplyve alkoholu na duševné zdravie človeka?