Za neprítomnosť budú českí poslanci ukrátení o polovicu platu. Nápad by mohol prísť aj na Slovensko

Česko prišlo s prelomovým krokom, ako kontrolovať absencie poslancov na rokovaniach. Ak poslanec neudá dôvod svojej neprítomnosti, môže mu byť odobraná až polovica platu.

Problém absencií v snemovni je v Českej republike naozaj veľký. S jednoduchým riešením prišiel sám prezident Miloš Zeman, ktorého počas návštevy izraelského parlamentu zaujal informačný systém, ktorý kontroluje účasť zvolených politických zástupcov na rokovaniach. Ak sa preukáže, že poslanec nebol prítomný na viac ako 30% stretnutí, je mu odobraná podstatná časť poslaneckého platu.

Česká republika plánuje tento systém prevádzovať aj u nich a to tak, že ak sa poslanec v danom mesiaci bez riadneho ospravedlnenia nezúčastní dvoch jednacích dní Snemovne alebo výboru a komisie, príde o polovicu platu. Zatiaľ to funguje len v teoretickej rovine, na základe vytvoreného zákona.

Avšak aj tento zákon má svoje nedostatky. Radek Vondráček – predseda poslaneckej snemovne povedal, že zákon nie je účinný, pretože aj napriek tomu sa poslanci ospravedlňujú z rôznych dôvodov a dokonca aj bez nich.

Idnes.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Za neprítomnosť budú českí poslanci ukrátení o polovicu platu. Nápad by mohol prísť aj na Slovensko”