21-ročný mladý muž vysadil 1 milión stromov. Teraz chce dosiahnuť počet 1 bilión

Pred dvanástimi rokmi Felix Finkbeiner , deväťročný študent z Bavorska, prvýkrát vážne uvažoval o myšlienke zmeniť podnebie. Chlapcove znepokojenie bolo pochopiteľné, pretože globálne otepľovanie ohrozovalo jeho milovanú zvieratá – ľadové medvede.

V rovnakom čase sa Felix dozvedel o kenskej aktivistke Wangari Maathai, ktorá v roku 2004 získala Nobelovu cenu za mier, za jej prínos k ochrane afrických lesov: za viac ako 25 rokov vysadila so svojimi spolupracovníkmi v Keni 30 miliónov stromov.Na základe jej príkladu sa Felix rozhodol vysadiť vo svojej domovine milión sadeníc. Prvou z nich bola jabloň pri vchode do jeho školy.

Čoskoro sa k teenagerovi pripojili aj ďalší rovesníci. Ich kruh rýchlo rástol; po niekoľkých rokoch bol projekt Plant for the Planet, ktorý viedol Felix, známy ďaleko za hranicami jeho rodného mesta Uffing. Spoločne sa im podarilo splniť Felixov sen: v roku 2010 bol vysadený miliónty strom.

Školák, obdarený darom výrečnosti, opakovane robil prezentácie pre širokú škálu divákov: od spolužiakov až po členov Európskeho parlamentu. V roku 2011 mal možnosť prečítať svoj prejav na špeciálnom zasadnutí OSN.

Dnes má organizácia Plant for the Planet 100 000 členov, z ktorých najmladší má iba 9 rokov. Ich hlavným cieľom je zasadiť bilión stromov, 150 kusov pre každého obyvateľa planéty.

Sám Felix má už 21 rokov, študuje na londýnskej škole orientálnych a afrických štúdií.

„Všetko smeruje k tomu, že sa staneme obeťami klimatických zmien. Konanie je preto v našom záujme. Nemôžeme čakať 20-30 rokov, kým naša generácia vyrastie. Teraz môžeme začať u dospelých,“ hovorí Felix.

Organizácia pôsobí nielen v Nemecku. Teraz napríklad podporuje detskí projekt v Mexiku, kde sa starajú o vypestovanie 300 000 sadeníc. Do roku 2020 plánujú nadšenci v Severnej Amerike vysadiť 10 miliónov stromov.

Podporujete takúto iniciatívu na záchranu planéty? Kiežby bolo viac podobných projektov.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “21-ročný mladý muž vysadil 1 milión stromov. Teraz chce dosiahnuť počet 1 bilión”