21-ročný mladý muž vysadil 1 milión stromov. Teraz chce dosiahnuť počet 1 bilión

Pred dvanástimi rokmi Felix Finkbeiner , deväťročný študent z Bavorska, prvýkrát vážne uvažoval o myšlienke zmeniť podnebie. Chlapcove znepokojenie bolo pochopiteľné, pretože globálne otepľovanie ohrozovalo jeho milovanú zvieratá – ľadové medvede.

V rovnakom čase sa Felix dozvedel o kenskej aktivistke Wangari Maathai, ktorá v roku 2004 získala Nobelovu cenu za mier, za jej prínos k ochrane afrických lesov: za viac ako 25 rokov vysadila so svojimi spolupracovníkmi v Keni 30 miliónov stromov.Na základe jej príkladu sa Felix rozhodol vysadiť vo svojej domovine milión sadeníc. Prvou z nich bola jabloň pri vchode do jeho školy.

Čoskoro sa k teenagerovi pripojili aj ďalší rovesníci. Ich kruh rýchlo rástol; po niekoľkých rokoch bol projekt Plant for the Planet, ktorý viedol Felix, známy ďaleko za hranicami jeho rodného mesta Uffing. Spoločne sa im podarilo splniť Felixov sen: v roku 2010 bol vysadený miliónty strom.

Školák, obdarený darom výrečnosti, opakovane robil prezentácie pre širokú škálu divákov: od spolužiakov až po členov Európskeho parlamentu. V roku 2011 mal možnosť prečítať svoj prejav na špeciálnom zasadnutí OSN.

Dnes má organizácia Plant for the Planet 100 000 členov, z ktorých najmladší má iba 9 rokov. Ich hlavným cieľom je zasadiť bilión stromov, 150 kusov pre každého obyvateľa planéty.

Sám Felix má už 21 rokov, študuje na londýnskej škole orientálnych a afrických štúdií.

„Všetko smeruje k tomu, že sa staneme obeťami klimatických zmien. Konanie je preto v našom záujme. Nemôžeme čakať 20-30 rokov, kým naša generácia vyrastie. Teraz môžeme začať u dospelých,“ hovorí Felix.

Organizácia pôsobí nielen v Nemecku. Teraz napríklad podporuje detskí projekt v Mexiku, kde sa starajú o vypestovanie 300 000 sadeníc. Do roku 2020 plánujú nadšenci v Severnej Amerike vysadiť 10 miliónov stromov.

Podporujete takúto iniciatívu na záchranu planéty? Kiežby bolo viac podobných projektov.