8 dôvodov, prečo sa vám z ničoho nič robia modriny na tele

Objavenie modrín je občas nevyhnutným javom, ale nie v prípade, ak ich máte dosť často a nedokážete zistiť, odkiaľ pochádzajú.

Ako vznikajú modriny…

Akýkoľvek typ traumatického poškodenia, napríklad pád, môže spôsobiť prasknutie kapilár (malých krvných ciev), z ktorých červené krvinky pretekajú pod povrchom kože.

To vedie k vzniku fialových alebo „modro-čiernych“ modrín na pokožke.

 

Technicky sa nazývajú „pomliaždeniny“ alebo „krvné podliatiny“ a môžu byť spôsobené takmer akýmkoľvek poškodením krvných ciev v pokožke.

Ako sa telo začne liečiť a metabolizovať krvinky, modrina zvyčajne zmení farbu na zelenú, žltú alebo hnedú, až kým úplne nezmizne.

Vznik modrín je z času na čas takmer nevyhnutný, ale ak ich máte často a neviete, odkiaľ pochádzajú, pravdepodobne ide o jeden z nasledujúcich dôvodov.

Možno ste len udreli do ruky alebo nohy a zabudli ste na to, ale rovnako by to mohlo byť aj úplne niečo iné.

https://www.instagram.com/p/BmG3X5NBiy7/

8 prípadov, kedy by ste mali zvýšiť pozornosť  

  1. Vek

S vekom pokožka stráca časť ochrannej tukovej vrstvy, ktorá rovnako ako vankúš chráni pred nárazmi a pádmi. Pokožka slabne aj pri spomalení tvorby kolagénu.

To znamená, že na vytvorenie modriny spravidla potrebujete oveľa menej energie, ako keď ste boli mladší.

  1. Poruchy krvi

Poruchy krvi, ako je hemofília a leukémia, môžu spôsobiť nevysvetlené modriny, zvyčajne preto, že krv sa nezráža správne.

Ak máte často vážne a nevysvetlené modriny, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby sa takéto diagnózy vylúčili, najmä ak sa objavia nečakane.

https://www.instagram.com/p/Bs-me6GAHla/

3. Cukrovka

Ľudia s cukrovkou môžu mať tmavé pigmentové škvrny, často na miestach, kde sa pokožka dostáva do kontaktu s inými časťami tela.

Tieto škvrny sa môžu zamieňať za modriny, no v skutočnosti sú spôsobené inzulínovou rezistenciou.

5. Nadmerné vypätie pri fyzickej aktivite

Nadmerné svalové napätie, napríklad pri zdvíhaní závaží, môže viesť k prasknutiu krvných ciev a vzniku modrín. Modrenie môže tiež spôsobiť mikroskopické natrhnutia vo svalovom tkanive.

Okrem toho, ak sa venujete športu alebo intenzívne cvičíte, môžu sa u vás objaviť  väčšie aj menšie zranenia, ktoré spôsobujú podliatiny, no vy si už na ne nepamätáte.

https://www.instagram.com/p/B0GsjB9iPVM/

5. Niektoré lieky

Lieky, ako sú aspirín, tabletky proti zrážaniu krvi a proti trombóze znižujú zrážanie krvi a zvyšujú pravdepodobnosť vzniku modrín.

A lieky ako aspirín, prednizón, hormonálna antikoncepcia a ďalšie, môžu taktiež oslabiť krvné cievy, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku modrín.

6. Dedičnosť

Ak máte blízkych príbuzných, ktorým sa ľahko vytvárajú modriny, môže sa stať, že na to budete náchylní aj vy sami.

7. Dermatitída

Toto ochorenie ciev, ktoré sa častejšie vyskytuje u starších ľudí, vedie k vzniku tisícov drobných modrín, najčastejšie na dolných končatinách – z diaľky to vyzerá, akoby boli posypané červenou paprikou. Modriny sú výsledkom úniku krvi z malých vlásočníc.

https://www.instagram.com/p/BufzOYXl2Kk/

8. Poškodenie slnkom

Aj keď naše telo potrebuje na výrobu vitamínu D (a na získanie ďalších prospešných vlastností) slnečné žiarenie, nadmerné vystavovanie sa na slnku, najmä ak vedie k popáleninám, môže spôsobiť stratu pevnosti pokožky.

Tým pádom je vznik modrín menej komplikovanejší a ich vzhľad omnoho viditeľnejší.

Nezabudnite si tieto informácie zapísať a podeliť sa o ne aj s vašimi priateľmi na Facebooku.

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “8 dôvodov, prečo sa vám z ničoho nič robia modriny na tele”