Ako je možné, že mladí ľudia na Islande nepijú, nefajčia ani nedrogujú? Mali by sme si brať príklad

Nie je vždy pravidlom, že deti z nekompletných rodín sú problémové. K riešeniu problémov alkoholom, cigaretami a drogami sa schyľujú aj mladiství z lepších rodín. Stačí sa dostať do zlej “partie“ a Vaše zdanlivo nevinné dieťa sa dá na zlé chodníčky odkiaľ často nie je cesty späť. Na Islande však vedia ako proti tomuto bojovať a mali by sme to brať ako dobrý príklad pre našu spoločnosť.

 

Women Holding Shot Glasses

Zdroj: pexels.com

 

Niekedy sa Islandom „hemžili“ opití teenageri, v roku 1998 ich bolo až 42% a v roku 2018 tento počet opitých 15 – 16 ročných teenagerov klesol na 5%, ako tvrdí mosaicscience.com. Záujem nie je ani o marihuanu, ktorú vyskúšalo len 7% teenagerov a dokonca ani o cigarety, ktoré fajčia len 3% teenagerov. Ako takýto stav dosiahli?

 

Vytvorenie prirodzenej závislosti

Za všetkým stál americký profesor Harvey Milkman, ktorý skúmal akú drogu ľudia brali, prečo a aj či v tom neskôr pokračovali. Chcel teda vytvoriť niečo ako prirodzenú závislosť na vlastnej mozgovej chémií, čo by pochopiteľne neškodilo ako drogy, alkohol alebo cigarety. Človek dokáže byť závislý na hocičom a teda mladí začali chodiť na rôzne kurzy v oblastiach, ktoré ich zaujímali pri čom dochádzalo k zmene mozgovej chémii.

 

People Inside Room

Zdroj: pexels.com

 

Štúdia sa dostala na Island

Harvey Milkman neskôr prednášal o svojej štúdii na Islande a tam si ho všimla Sára Sigfúsdóttir. Tá chcela docieliť aby sa alternatívy drog presadzovali ešte pred tým ako sa závislosť na nich vytvorila, respektíve to aby mladých od týchto závislostí odlákali pred tým ako by to vyskúšali. Pomocou dotazníkov sa respondentov pýtali či už niekedy požili alkohol, drogy alebo fajčili cigarety. Ukázalo sa, že mladí, ktorí závislí nie sú a tí, ktorí sú sa líšia tým, že majú viac voľnočasových aktivít, trávia viac času s rodičmi a nechodia von v neskorých večerných hodinách.

 

Three Persons Taking Photo

Zdroj: pexels.com

Sprísnenie zákonov

Od tej doby teda vznikol plán s názvom Mládež na Islande a zákony sa sprísnili. 13 až 16 ročný teenageri mohli byť v zime von najneskôr do 22 hodiny a v lete do polnoci. Mladším ako 18 rokov cigarety nepredávali a ak ste chceli piť alkohol museli mať minimálne 20 rokov. Čo je podstatne vyšší vek ako na Slovensku, kde mnohokrát uvidíte mladistvých v podnapitom stave (niekedy aj za bieleho dňa) a pochybujete, že majú vôbec občiansky preukaz.

 

Nočný život na Islande.

Zdroj: flickr.com/Helgi Halldórsson

Príspevok od štátu

Na Islande sú v rámci zákonov hlavne dospelí striktní a aj keď sa zdá, že mladiství sa môžu ľahko dostať k spomínaným veciam, na Islande to majú všetko pod palcom. Preto teraz na Islande mladí trávia viac času s rodičmi za čo dostávajú finančné príspevky na rekreáciu pre každé dieťa. Hlavným motívom sú tak voľnočasové aktivity, kurzy a trávenie času s rodičmi, pri ktorom len málokto pomyslí na alkohol, drogy či cigarety.

 

One U.s. Dollar Beside 100 Philippine Pesos

Zdroj: pexels.com

 

Čo si myslíte o takomto spôsobe zabraňovania závislostiam? Uchytilo by sa to aj na Slovensku?

zdroj: tech.sme.sk

foto:   Dave Imms

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako je možné, že mladí ľudia na Islande nepijú, nefajčia ani nedrogujú? Mali by sme si brať príklad”