Bozkávajúci sa muži v maďarskej reklame na Coca-Colu. Ľudia neskrývajú svoje pohoršenie

Coca-Cola v Maďarsku spustila novú reklamnú kampaň, v ktorej sa objavujú bozkávajúce sa páry rovnakého pohlavia držiaci fľašu známeho nápoja. Napriek negatívnej reakcii maďarských politikov a konzervatívnych aktivistov, ju spoločnosť nemá v pláne zrušiť.

Security Check Required

No Description

Popredný politik z vládnucej maďarskej strany Fidesz a konzervatívne médiá vyzvali k bojkotu týchto výrobkov alebo k zákazu reklamnej série Love is Love (Láska je Láska). Coca-Cola si však stojí za svojím:

„Firma Coca-Cola sa zaviazala k rozmanitosti, integrácii a rovnosti a tieto práva rovnako tak presadzujeme aj v spoločnosti,“ uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti. „Ako dlhodobí podporovatelia LGBT komunity veríme, že každý má právo milovať človeka, ktorého si vyberie. Súčasná kampaň v Maďarsku je len odrazom týchto hodnôt.“

Coca-Cola spustila kampaň „Love is love“ niekoľko dní pred progresívnym festivalom Sziget, ktorý sa má začať už tento týždeň v Budapešti. Plagáty obsahujú slogany ako „Zero Sugar, Zero Prejudice“ („Zero cukru, Zero predsudkov“).

Podľa správ miestnych médií je možné vidieť reklamy na železničných staniciach, na rôznych miestach v hlavnom meste, ako aj na oficiálnom maďarskom facebookovom profile.

Prieskumy ukazujú, že čoraz viac Maďarov podporuje práva homosexuálov. Prieskum Medzinárodnej asociácie lesbičiek, gejov, bisexuálov, trans a intersexuálov, ktorý sa uskutočnil v roku 2017, ukázal, že viac ako 60% obyvateľov krajiny verí, že rovnaké práva by sa mali udeliť všetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.

Istvan Boldog, poslanec parlamentu, však vyzval k bojkotu produktov od Coca-Coly, až kým sa reklamy neodstránia. V online petícii, vyzývajúcej na bojkot a zákaz reklamy, sa nazbierala približne polovica požadovaných hlasov – 50 000 podpisov.

„Doteraz sa veľké spoločnosti v Maďarsku nepúšťali do inzercií s podobnou tematikou. Toto je test,“ hovorí sa v preloženej verzii petície. „Ak to maďarská spoločnosť akceptuje, bude toho stále viac a viac. Plagáty, reklamy, filmy, dúhové výrobky atď. A ako budeme ďalej klesať z tohto kopca, bude ťažšie to zastaviť.“

Krajina v súčasnosti uznáva odbory rovnakého pohlavia, ale strana Fidesz a jej vodca, maďarský premiér Viktor Orban, sú proti legalizácii manželstiev ľudí rovnakého pohlavia. V hlavnom meste sa často konajú podujatia na ochranu práv homosexuálov vrátane každoročného Pride pochodu.

Festival Sziget je každoročný týždenný festival, ktorý láka známymi hudobnými hosťami a vytvára „prostredie, v ktorom nemožno nikoho diskriminovať, ani urážať na základe farby pleti, náboženstva alebo sexuálnej identity“.

 Čo si myslíte o takejto reklame?