Čech vymyslel geniálny dom za 1000 eur. Postavia vám ho len za 3 hodiny

Architektonické kúsky 21. storočia sú niekedy nepoužiteľné v reálnom živote. Dom, ktorý navrhol architekt Vojtěch Valda z Českej republiky však použiteľný je, je malý, útulnú, úsporný a na internete sa stal hitom.

Takýto typ domu sa nazýva pin-up dom a mal by mať rozlohu 7 štvorcových metrov. Konkrétne tento od českého architekta taktiež dosahuje spomínanú rozlohu a meno domu je „France“. Český architekt sa navrhovaniu takýchto domov venuje až niekoľko rokov a preslávil sa na celom svete.

Dom je určený viac na prechodné bývanie ako na celoročné. Architekt dom odporúča využívať ako chatku na nalom pozemku, alebo ako domček pre hostí na zahráde. Práve pin-up dom je v takýchto prípadoch správnym riešením, pretože sa postaví veľmi rýchlo a nestojí veľa peňazí. Ak sa pri stavaní domu stretnú traja ľudia, dokážu ho postaviť už za 3 hodiny. Domček má výhodu súkromia, je útulný a jedinečný, čo môžeme považovať za najväčšiu výhodu. Domček je pre jedného človeka príliš priestranný, no ideálny je pre 2-3 ľudí.

 

Domček z lega
Prvým typom pin-up domu sa stal spomínaný dom „France“. Majiteľov vyšiel približne na 30.000 Kč a postavili ho traja muži za tri hodiny. Pomenovanie „France“ dostal na základe jeho zafarbenie. Stavitelia sa rozhodli napodobniť francúzsku vlajku, pričom použili francúzsku trikolóru – modrú, bielu a červenú farbu. Napriek názvu bol skonštruovaný neďaleko Prahy a tvorí ho presne 21 odizolovaných panelov. Podľa potreby ho možno zložiť aj rozložiť a vzhľadom sa od klasických domov nijako neodlišuje. Má špicatou strechu, okná a vlastný vchod.

Modrá, biela, červená
Modrá časť domu slúži ako spálňa a oddychová zóna, ktorú má navodzovať chladná farba. Naopak, biela časť domu je obývacím priestorom, využívaným predovšetkým cez deň na bežné účely a červená časť tvorí kuchyňa, kachle na drevo a kúrenie.

   

V dome nájdete multifunkčné panely s policami, ktoré jednotlivé miestnosti od seba oddeľujú. Pin-up domy sa vo svete stávajú stále populárnejšími a my sa tomu vôbec nečudujem. Za lacný peniaz dokážete mať plnohodnotne využiteľný priestor a navyše sa za neho vôbec nemusíte hanbiť.

 

France Prefab Tiny House by Pin-Up Houses

http://www.pinuphouses.com/how-to-build-a-tiny-house-book/ http://www.pinuphouses.com/house-plans/ I would like to introduce you to our new prefabricated experimental pin-up tiny house, which I call „France“. This tiny house consists of 21 insulated pannels. The separated pannels are connected together with threaded rods, so the house can be assembled and reassembled easily in just one day.