Chlapec z Afriky postavil z odpadu veterný mlyn. Vďaka nemu majú v jeho rodnej dedine vodu a elektrinu.

Williaa Kamkwamb je chlapec, ktorý sa nikdy nevzdáva. O jeho vytrvalosti, vynaliezovosti a ťažkom živote vznikol dokonca aj film.

Zdroj: Wikimedia CC

Na juhovýchode Afriky sa nachádza krajina, o ktorej nemá väčšina sveta ani len poňatia. Táto krajina sa nazýva Malawi a patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Krajina sa od roku 2001 zmieta v samých problémoch. od tej doby deti nenavštevujú školy z dôvodu nedostatočného množstva peňazí v krajine a taktiež nemajú elektrinu. Štrnásťročný William Kamkwamb však so svojím ťažkým osudom naplno bojoval a rozhodol sa, že vzdelávať sa bude aj napriek tomu, že školy v krajine nefungujú. Pravidelne navštevoval knižnicu a učil sa tam z dostupnýh kníh. Jedna z kníh v knižnici mu zmenila život. Kniha Using Energy spôsobila, že chlapec dokázal postaviť veterný mlyn a tak v jeho dedine teraz majú pitnú vodu a elektrinu.

Geniálny nápad

Chlapec v knihe našiel presný obrázkový postup, ako vyzerá a funguje veterný mlyn. Dozvedel sa v nej veľa o tom, ako taký mlyn funguje no nie to, kde zoženie potrebný materiál. Nakoniec ho v pôvodnej podobe ani nezohnal, no snažil sa vymyslieť alternatívny spôsob a podarilo sa mu to. Po večeroch chodieval zbierať staré kusy ventilátorov, bicyklov či PVC trúbok. Po mesiacoch zháňania potrebného materiálu a po množstvách posmeškov od susedov to však mladík dokázal a postavil svoj vlastnoručne vytvorený veterný mlyn.

Kniha, ktorá zmenila život Williama, jeho rodiny a celej dediny WimbeZdroj: Flickr

Ked‘ po pár minútach po dokončení mlynu sa chlapcovi podarilo zasvietiť žiarovku, bol to pre jeho dedinu neskutočný zázrak. Niečo podobné tam ľudia nevideli roky. Konštrukcia jeho mlynu bola pôvodne vytvorená z eukalyptového dreva a z predmetov zo skládky, no následne bola spevnená betónom. Výška mlynu bola zvolená tak, aby dosahoval aj vietor nad stromami. Výška mlynu bola zvolená na 12 metrov. Po vydarenom napojení na elektrinu chlapec k mlynu pripojil mechanické čerpadlo a nádrže na vodu.

Talentovanému chlapcovi tento vynález zmenil život. Momentálne býva v San Franciscu a v roku 2013 bol zaradený do rebríčka časopis TIME, medzi 30-ich ľudí do 30 rokov, ktorí menia svet. Chlapec sa v Amerike začal naplno vzdelávať a dnes je úspešným absolventom odboru environmentálnych štúdií na Dartmouth College v New Hampshire. Mladík dnes úspešne organizuje a spolupracuje na množstve porjektov, ktoré pomáhajú ľuďom zo znevýhodnených podmienok. Pred pár rokmi napísal o svojom živote knihu, ktorá je dnes vo viacerých univerzitách zaradená do povinnej literatúry.

Druhý mlyn bol o niečo vyšší, aby získal viac energieZdroj: Wikimedia CC

Najnovšie sa dočkal aj filmu, ktorý je napísaný presne podľa jeho života. Film bol vytvorený v tomto roku a nesie názov The Boy Who Harnessed the Wind. Film bol natočený presne tam, kde chlapec vyrastal. Pozrite si krátku ukážku:

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Chlapec z Afriky postavil z odpadu veterný mlyn. Vďaka nemu majú v jeho rodnej dedine vodu a elektrinu.”