Chlapčenský spevácky zbor čelí obvineniu, že medzi seba neprijal 9-ročné dievča

 

História Berlínskeho Štátneho a katedrálneho speváckeho zboru – Staats- und Domchor Berlin sa začala písať už v 15. storočí. Od tej doby v radoch zboru nespevalo ani jedno dievča. Práve kvôli diskruiminácií na základe pohlaví sa zbor v najbližšich týždňoch ocitne na Správnom súde v Berlíne.

Už o pár dní sa bude rozhodovať, či zbor porušil ústavu tým, že medzi svojich členov neprijal talentované 9 ročné dievča. Podľa jej matky ústava zaručuje rovnosť príležitostí a zbor jej dcére obmedzil možnosť vyniknúť. Aj ked‘ sa v Berlíne nachádza aj známy dievčenský zbor berlínskej Speváckej akademie  – Singakademie, matka dievčaťa tvdí, že chlapčenský zbor je na vyššej úrovni ako ten dievčenský, kde by jej sa jej talent nerozvíjal tak, ako v zbore chlapčenskom.

Vedenie zboru tvrdí, že určite o diskrimináciu nešlo, pretože dievča nebolo neprijaté kvôli jej pohlaviu. Ak by počas prijímacieho konania preukázala výnimočný talent, vysokú kvalitu hlasu, vysokú motiváciu k rozvíjaniu talentu a odhodlanie spolupracovať v zbore, prijatá by určite bola.

Matka sa proti tomuto tvrdeniu bráni slovami, že Univerzita umenia v Berlíne (UdK) jej dcéru odporučila na štúdium na elitnej škole pre vysoko nadaných hudobníkov. Ich právnička, Susann Bräckleinovou, povedala: „U chlapcov sa výnimočný talent ako vstupná podmienka dôležitá nezdá.“

Chlapčenský zbor bol založený za vlády Fridricha II. Braniborského v roku 1465. Najstarší zbor na území Berlína najväčšiu slávu dosiahol počas 19. storočia, kedy ho viedol výnimočne slávny skladateľ Felix Mendelssohn-Bartholdy. Zbor momentálne navštevuje 250 chlapcov a 75 mladých mužov.

FOTO: Facebook/Staats- und Domchor Berlin

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Chlapčenský spevácky zbor čelí obvineniu, že medzi seba neprijal 9-ročné dievča”