Dánsko začalo vydávať hypotéku na 20 rokov s 0% úrokom

Hypotekárne sadzby v Dánsku klesli na historické minimá. Preto Nordea Bank oznámila, že začne vydávať hypotéky s 0% p.a.

Začiatkom augusta najväčší dánsky hypotekárny veriteľ Realkredit Danmark oznámil, že ponúka hypotéku na 30 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 0,5%.

A tento týždeň, Jyske Bank, jedná z 3 najlepších bánk v Dánsku, oznámila, že čoskoro začne vydávať 10-ročnú hypotéku so zápornou sadzbou -0,5% p.a.

Inými slovami, pri hypotéke na 10 rokov získate odmenu namiesto zaplatenia.

Úverová miera Dánskej centrálnej banky je 0,05%, od januára 2015 sa nijako nezmenila.

„Toto je nová kapitola v histórii hypotéky. Pred niekoľkými mesiacmi by sme povedali, že je to nemožné, ale situácia nás znova prekvapuje,“ uviedol ekonóm Jyske Bank Mikkel Heg.

„Požičiavanie peňazí nebolo nikdy lacnejšie. Očakávame, že to prispeje k vyšším cenám nehnuteľností,“ uviedla Danse Nordea Lise Nyutoft Bergmannová, senior analytička Bloombergu.

Podľa nej sú nižšie sadzby dobrou správou pre záujemcov o kúpu domov. Zároveň označila situáciu na trhu za „takmer hroznú“.

„Je nepríjemné myslieť si, že existujú investori, ktorí sú ochotní požičiavať peniaze na 30 rokov a na oplátku dostanú iba 0,5%,“ vysvetľuje Bergmannová.

Dánsko je krajina s najväčším trhom hypotekárnych záložných listov na svete. Podľa Bloombergu sa tieto dokumenty považujú za najspoľahlivejšie.

Ako sa vám páčia tieto správy?