Koniec plytvaniu jedla: Nepredané jedlo v Taliansku bude darované

Taliansko zavádza nový prístup k odstraňovaniu nepredaných potravín. Úrady chcú, aby podniky, ktoré jedlo predávajú, dali nepredané jedlo na charitu a nevyhadzovali ho do koša.

Environmentálne, ekonomické a morálne výhody sú také zrejmé, že návrh zákona získal širokú podporu všetkých politických strán. Ďalším krokom bude legislatívny a technický rámec, ktorý bude slúžiť ako podnet na zmenu súčasného modelu nedbalého vyhadzovania odpadu.

Iné krajiny, ako napríklad Francúzsko, stimulujú podnikanie pokutami. Jednoducho tam zakázali vyhadzovať jedlo. Namiesto toho by mali podniky dať toto jedlo sociálne znevýhodneným ľuďom alebo do rôznych charitatívnych organizácií.

Taliansko má odlišnú metódu. Krajina v súčasnosti vynakladá viac ako 13 miliárd dolárov na odpadové hospodárstvo.

Namiesto uloženia pokút krajina poskytne daňové stimuly za zber odpadu spoločnostiam, ktoré sa sa stali súčasťou tejto iniciatívy. Všetky výrobky darované podnikmi musia byť registrované, aby spoločnosť mohla získať daňové výhody.

„Problém je jednoduchý – vyhadzujeme jedlo a chudobní hladujú.“

Dáni sú horlivými zástancami tohto hnutia a niektorí ľudia dokonca radšej nakupujú v obchodoch s „potravinovými zvyškami“ ako v bežných obchodoch s potravinami.

Je nutné vysvetliť, je vlastne ten „potravinový odpad“, ktorý sa bude distribuovať chudobným ľuďom. Drvivá väčšina z nich je úplne jedlých, keď sa vyhadzujú do kontajnerov na odpadky.

Napríklad, ak je biela ryža nesprávne označená ako ryža Basmati, ide o odpad z potravín. Ak je zelenina zdeformovaná, je to potravinový odpad. Ak sa v krabici s kukuričnými lupienkami nachádza šupka – plytvanie potravinami. Balenie s roztrhaným etiketom –  nevyužiteľný odpad. Postláčané, mäkké ovocie, tiež.

Potravinami sa zbytočne plytvá vo všetkých oblastiach dodávateľského reťazca: na poľnohospodárskej úrovni, keď sa spracúvajú a skladujú, počas spracovania, keď sa dostanú do obchodu s potravinami a potom, čo si ich kúpia spotrebitelia.

Každá časť dodávateľského reťazca vyžaduje osobitný prístup k znižovaniu odpadu, ale ovocie si vyžaduje osobitnú pozornosť. Tento druh potravín sa rýchlo kazí a je neustále monitorovaný. Správnou voľbou je povzbudiť podniky, aby posielali prebytočné potraviny na charitatívne účely namiesto nádob na odpadky.

Čo si myslíte o tejto iniciatíve?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Koniec plytvaniu jedla: Nepredané jedlo v Taliansku bude darované”