Mladí Slováci pijú čoraz menej alkoholu alebo nepijú vôbec

Pitie alkoholu u ľudí vo veľmi mladom veku doteraz nebolo ničim výnimočným. Piatkové záťahy neobchádzali žiakov základných, ani stredných škôl, no trend sa konečne zmenil.

Tento neuveriteľný fakt zverejnilo Centrum vedecko-technických informácií SR v práci, ktorá sa zaoberá prežívaním voľného času v online priestore a konzumácii legálnych a nelegálnych drog u žiakov základných a stredných škôl. Podľa jej výsledkov sa mladí ľudia na Slovensku hlásia k abstinecii, alebo pijú alkohol omnoho menej, ako ich starší kamaráti.

Pokles je zaznamenávaný postupne od roku 2012. V spomenutom roku používala alkohol až tri štvrtina opýtaných žiakov stredných a základných škôl a od tej doby to je vždy lepšie a lepšie číslo. Ministerstvo školstva sa k téme vyjadrilo: „V tomto roku patrila ku konzumentom alkoholu asi polovica oslovených žiakov, pričom pomer konzumentov alkoholických nápojov a abstinentov bol takmer vyrovnaný.

Tento pozítivny trend však sprevádzal trend negatívny a to zvyšujúce sa množstvo mladých pravidelných konzumentov alkoholu. Aj ked‘ alkohol konzumuje menej žiakov, stúpla frekvencie jeho užívania.

Ako základný dôvod pre znižovanie množstva alkoholických konzumentov sú podľa ministerstva pravidelné kontroly v prevádzkach ponúkajúcich alkoholické nápoje, či finančné postihnutia rodičov.

 

 

 

 

Obrázok od Лечение Наркомании z Pixabay

zdroj:refresher.sk